Finansal Skandallar

Operation Car Wash Nedir ?

Efenim selamlar. Bugünkü yazımızda konumuz dünyanın en yetenekli futbolcularını çıkaran Brezilya’da gerçekleşen ve henüz izlemedim ama zaman bulunca muhakkak izleyeceğim Netflix’in The Mechanism belgesel dizisine konu olan operation car wash nedir meselesi.

Malumunuz konumuz bir yolsuzluk ve bu konuda da tıpkı 1MDB skandalı yazımızda olduğu üzere ciddi politik yorumlar olacak. Biliyorsunuz platform kapanmasın diye ve popo korkusundan ülke içi politikaya ilişkin yorum yapmıyorum. Ancak diğer ülkelerin iç politik meselelerine ilişkin yarım yarım yardırıyoruz. Umarım Brezilyalı politikacıları kızdırmayız. Lan düşünsene adamların politikasına laf ettik diye hapis yattığımızı. Neyse…

Kısa Özet

Olaylar 2014 yılında Brezilya’nın Curitiba (iddaa da bile takımı yok bunların aga ne menem bir yer burası) eyaletinde polisin kara paracılara gerçekleştirdiği bir soruşturma ile başlamıştır.

Özetle yapılan soruşturmalar nihayetinde toplamda 429 farklı kişi soruşturulup 159 kişi suçlu bulunmuş ve 1.000’in üzerinde ceza verilmiştir. Hakim aganın elini tutan da olmamış vermiş veriştirmiş kurban olduğum. 

Tabi soruşturma Brezilya tarihinin ve dünya usulsüzlük tarihinin en büyük soruşturmalarından birisi. Niye derseniz aga başta (taçsız kral pele) Brezilya cumhurbaşkanı, onların meclis başkanı diyeceğimiz (iki tane meclisleri var senato ve temsilciler meclisi başkanı, ulan bari biriniz duraydınız be aga) abiler, muhtelif eyaletlerin valileri ve tabii ki büyük iş adamları (toplamda 18 farklı şirket) gibi kallavi adamlar var işin içinde. Haliyle mevzu büyük.

Yazı ne kadar uzar, ben ne kadar detaya girebilirim (bunu yazan gariban kör oldu) bilmiyorum. Yarıyorum mütemadiyen.

Flash Backte Çığır Açıyorum

Aslında bu hadiselere ilişkin ilk araştırma 2008 yılında bir elektrik elektronik firmasının sahibinin kendini ve firmasını kara para aklama konusunda ihbar etmesi ile başlamıştır.

Bu firma tarafından (Dunel İndusria e Comercio) yapılan ödemeler kara para şüphesiyle incelenmiş ve firmanın yaptığı transferlerin bir kısmının kara para aklamaya konu olduğu anlaşılmıştır. Yapılan incelemelerde Alberto Youssef diye bir şahsa yapılan anlamsız ve aşırı ödemeler de dikkat çekici bulunmuşsa da Youssef abi bir şekilde bu işten sıyrılmıştır. Kimisi diyor ki tanıdıkları vardı kimisi diyor ki oydu buydu ama sonuç olarak burada ilk kurşunu sıyırıyor. Bu adamın adını unutmayın bu arada.

Yani 2008’de kendi kendini kara para aklıyom ben diye ihbar eden bu eleman sadece kendini yakmıştır. Ağababalara bir şey olmamıştır.

Sürecin Tetiklenediği An

Bizim yazımıza konu olacak soruşturmanın tüm süreci ise esasen 2013 senesinde incelemeye konu olan bir kara para aklama hadisesiyle başlıyor. Soruşturmanın adının operation car wash olmasının sebebi de tüm soruşturmanın Brezilya da bir araba yıkama istasyonunda kara para aklandığı hikayesiyle başlıyor olması.

Şimdi olayların içinde Doleiros denilen kitle bir grup var. Bunlar kara borsa para dealırları diye de tanımlanıyor. Bu abiler bilimum fiş kesilmeyen ve daim nakit ile işlem gören midyeci, çiğ köfteci tarzı dükkanlar işletiyorlar. Brezilya da midyeci, çiğ köfteci filan olmadığından işler oto yıkamacıların üstünden dönüyor genelde. Yani bizim doleirosların alayı araba yıkamacısı.

Bu yukarıda da anlattığım Alberto Youssef  vardı hatırlarsanız. İşte bu abi başta bir doleiros. Ancak kenar mahallenin doleirosu deyip geçmeyin, adam Brezilya da bir efsane. Bu abimiz iş hayatına viski kaçakçılığı ile başlamış. Müteakip süreçte ise kara para aklama işlerine bulaşmış. Bu suçtan edinilen kara paranın lojistiği işinde de uzmanlaşmış bir şahsiyet. Kendisine kara borsanın merkez bankası deniyor berezilya torpaklarında…

İşte bu Youssef aga zaman içinde işleri büyütüp doleirosların kralı oluyor. Kara para aklamak isteyen,nakit parası taşınsın isteyen Youssefi buluyor. 

Daha sonra bu Youssef abinin Petrobras firması ile ilişkileri ortaya çıkınca savcılar duruma gıcıklanmış işte. Bir de bakmışlar ki Petrobras firmasından ihale alıp bu firmanın petrol rafinerilerinden bazılarını taşeron olarak işleten firmalar Youssef in firmalarına belli bir miktar para gönderiyorlar. Bir nevi komisyon gibi düşünün.

Sonra bakıyorlar ki bu petrobras firmasında üst düzey yöneticilerden biri (bildiğin CEO) olan paulo roberto costa adlı yöneticinin bindiği Range Rover Evoque meğer bu Youssef abinin üstüne kayıtlı.

Petrobras firması da bir kamu şirketi olunca ‘ulan kesin bu işin içinde politikacılar da vardır’ denilerek soruşturma büyütülüyor.

Brezilya Hukukuna Giriş

Şimdi konu parçalı gidiyor, sonuna kadar okursanız hepsi güzelce tamamlanacak. Biraz Brezilya hukukuna girmemiz lazım.Okuyun olm işiniz ne zaten.

Neyse, Brezilya da bir kanun var. Bu kanuna göre suç iddiası ile savcılıkta hakkınızda soruşturma başlatıldıktan sonra suçu kabul edip cezanızda indirime gidilmesi için pazarlık yapabiliyorsunuz. Tabi bunun için savcılara bir şeyler vermeniz lazım. Yani birilerini satmanız gerekiyor.

İşte burada da en çok eleştirilen konulardan birisi savcıların suçlulardan yeterince itiraf almadan suçluların pazarlığını bitirdiği yönünde.

Bazıları da diyor ki böyle bir yasa olmasaydı kimse konuşmazdı. Bilemiyorum Faruk, yorum sende… Yazının devamı için bunu da bir kenara yazın.

Petrobras’a Sıçrama

Youssef içeri alınınca yukarıda bahsettiğim yasaya da güvenerek işin içine giren kişilerin bir kısmını (can sıkmayacak derecede olanları/politikacılara dokunmayacak olanları) ihbar ediyor.

Daha sonra bu ihbarlar Petrobras firmasına sıçrıyor. Sıçrama sebebi usulsüzlük ve rüşvet iddiaları. Şöyle ki Youssefin ifadelerinden yola çıkarak hem para akışını hem de bu ihbar edilen elemanların iletişim kayıtlarını incelediklerinde, bu elemanların düzenli olarak Petrobras’ta yönetici olan bir şahısla birlikte hareket ettikleri ve bu elemanın menfaatine çalıştıkları ortaya çıkıyor.

Şimdi diyeceksiniz ki bu petrobras niye önemli. Petrobras Brezilya devletinin petrol şirketi ve bu arada gerçekten petrol piyasasında önemli bir payları mevcut. Toplam Brezilya devletinin yatırımlarının ⅛’i bu firma tarafından yapılıyor. Bir Brezilyalı köşe yazarı “petrobrası çözen Brezilya derin devletini çözer”diyor. Öyle baba bir firma işte bu.

Müteakip süreçte Petrobras firmasının takriben 13 mio USD kadar parasının zimmete geçirildiği anlaşılıyor.

Burada ağ şöyle işliyor. Petrobras yöneticileri şirketin taşeron işleri olsun, işte petrol kuyusu açtırma, işletme ve petrol nakliyesi ile muhtelif inşaat işleri olsun tüm akçeli süreçlerde işleri ihale ediyor. Ne var lan tabi ihale edecek diyorsunuz Doğru ama burada kritik olan işleri emsal bedelin kaç katına ihale ettiği. Numara burada. Yeri geliyor olması gereken ihale tutarunun 2 katı yeri geliyor 3 katı fazla paralara ihale oluyor bu tutarlar. 

Şimdi bu ihale tutarlarının fazla olması şu demek, bu şirketlere bir iş yaptırıyorsun, işin sonunda ihale bedeli bu firmalara ödenecek, yani şirketler Petrobras’tan daha çok para alacak demek.

İşte bu ihaleden kalan fazla tutarlar, ihaleyi aşan şirketten önce Youssefe bir gidiyor. Youssefe giderken parça parça gidiyor ve Youssefin kullandığı paravan şirketlerce, olmayan işlerin fatura edilmesi yoluyla Youssefin şirketlerine çekiliyor aslında. Burada yukarıda bahsettiğim bir çok doleirosun şirketi de kullanılıyor. Paraların fazla olması nedeniyle aklınızın almayacağı kadar fazla şirket ve şahıs da gerekiyor.  

Youssefin üstğne çektiği paralar sonra Brezilya’lıların rüşvet fonubdiye adlandırdığı ve ülkede faaliyet gösteren siyasi partilerle iltisaklı kişi ve şirketlere bir kez daha aktarılıyor. Çünkü Youssef bu paraları direk siyasi partilere gönderse kabak gibi ortaya çıkar iş. Biraz tutarları azaltması, işi parçalaması ve normal parti bağışı haline getirmesi gerekiyor. Bir de devletin denetiminden kaçacak daha küçük tutarlara erişmesi lazım. O yüzden bu işin parçalama ve tekrar birleştirme sürecini Youssef yönetiyor. 

Burada bu süreçteki her bir komisyoncu, bürokrat ve siyasetçilere komisyonlarının dağıtıldığını söyleyelim.

Operation Car Wash Nedir ?

Diyelim ki Petrobras’ın gerçek maliyeti 1 mio dolarlık olan bir petrol kuyusu açtırma işi var. Petrobrasın yöneticisiyle şirket ihale tutarında ve diğer rüşvet tutarında anlaşıyor. İhale 2 mio dolara ihale ediliyor. 

İşlem yapılıyor. Maliyeti 1 mio dolar. 2 mio dolar petrobras firmaya ödüyor. İşten 1 mio dolar kar var. İşte bu 1 mio dolar alınan hizmet bedelleri adı altında faturalı olarak önce parçalara ayrılıyor ve Youssefin firmalarına para geçiriliyor. Burada firma kendi karını ve komisyonunu cepliyor önce. Daha sonra para isteyenin talebine göre nakit olarak siyasetçiye çıkılabiliyor. Ya da eğer hesaba isterse siyasetçiyle bağlı olan bir şirkete yine faturası kesilmiş şekilde aktarılıyor. Burada partiye de para gönderiliyor.

Partiye gönderilecek para içinse ayrı ayrı faturalar kesilip partiye bağış olarak gönderim yapılıyor. Partinin bazi ofislerine nakit olarak da ödeme yapıldığını söyleyelim.

Kara Paranın Nasıl Aklandığı?

Efenim malumunuz kara parayı kazanması bir dert aklaması ayrı bir dert. Çünkü uluslararası bankacılık sistemi bu kara para işinin önüne geçmek için banka kayıtlarının tamamını uzunca yıllar kayıt altında tutuyor. İşte kara paracılar bunu bildiğinden minimum kanıt politikası izliyorlar. 

Brezilya da bu süreç genelde katırların sırtına yüklenen kara paranın nakit olarak amazon ormanları içinden sahibinin belirlediği bir yere ulaştırılması şeklinde gerçekleşiyor.

Yani işin kara para olan kısmı bu şekilde aklanmış başlangıçta. Bir de siyasetçilere ödenen nakitler genelde böyle yapılmış. Çünkü parasını nakit almak isteyen ve hiç kayıt bırakmak istemeyen tonla siyasetçi var. 

İşin devamında tutarların büyümesi ve parayı nakit istemeyenlerin olması, yine tutarlardan bir kısmının ihaleyi alan firmalarca edinilmesi gibi gerekçelerle birçok paravan şirket dikkat çekmeyecek büyüklükte ve parçalı şekilde olmayan işlere fatura kesmek suretiyle işlemler yapılmıştır.

Nakit Nasıl Aktı? 

Burada tabi aklınıza bazı sorular geliyor. Efenim bu partiler bu paraları alıyorlar, ya da rüşvetleri alıyorlar ama bunları nasıl çaktırmadan alıyorlar? Bir de nasıl saklıyorlar?

Şimdi en çok rüşvet veren firma Odebrechtin sahibi ifadesinde biz bir otelde buluşulması konusunda anlaşırdık, iki farklı oda tutar, bu odaların birinden diğerine nakiti götürür ve ayrılırdık, otele kayıt yaptırmaz (bunun için de otele yediriliyormuş) ve telefonla çok az iletişim kurardık demiş.

Yine paradise papersın açıklanması ile bu rüşvet paralarının off shore merkezlerinde tutulduğu açığa çıkartılmıştır.

Odebrechtin offshore merkezlerinde şirket kurduğu, bu şirketlere para gönderildiği ve daha sonra politikacıların o offshore merkezlerdeki hesaplarına para yatırıldığı anlaşılmıştır.

Buradan benim anladığım şey Youssefin özel jetlerle parayı nakit olarak ülke dışına çıkarttığıdır. Ancak bununla alakalı yazılı bir unsura rastlamadım.

Odebrecht’in Sürece Dahli

Efenim bu yukarıda bir af yasasından bahsetmiştim. İşte bu yasaya sırtını yaslayan Odebrecht firmasının kurucusunun oğlu Marcelo Odebrecht “hacılar bana da aynısını uygulayın bak neler duyacaksınız daha” demiş, savcılar da bunu kabul etmiş ve Odebrecht fena şeyler söylemiştir.

Eleman ifadesinde Latin Amerika’daki diğer ülkelerde Odebrecht’in gizli bir firmasının bulunduğunu, bu şirketlerin Venezuella devlet başkanı Hugo Chavez ile Panama devlet başkanı Ricardo Martinelli’ye bol bol ödeme yaptıklarını, bu ödemelerin ağırlıkla bu ülkelerde alınan ihaleler kapsamında gerçekleştirildiğini anlatmıştır. Odebrecht ifadesinde toplam 12 farklı ülkede devlet çalışanlarına cayır cayır rüşvet verdiğini kabul etmiştir.

Buna ek olarak Odebrecht tarafı çözülünce diğer şirketler ve Youssef de çözülüyor. Böylece soruşturmaya Brezilya devletinin taahhüt işlerini yapan tam 12 büyük inşaat şirketi de dahil oluyor. Alınan ifadelerden bu firmaların da ihaleler almak için devlet yöneticilerine rüşvet verdiği ortaya çıkıyor.

Bu arada bu süreçte rüşveti hamuduylan götüren de meclis başkanı Eduardo Cunha. Bu abimiz toplamda tüm firmalardan 40 mio USD’ye yakın tutarında bir rüşvet yemiş. Valla diyecek bir şey yok.

Odebrecht firması ise 30 mio USD rüşvet verdiğini kabul ediyor. Marcelo’ya 19 yıl hapis cezası veriliyor başta ama kendisi uzlaşma yoluna gidince 2 mio USD cebinden ödüyor.  2017 senesinde ise ev hapsine çeviriliyor cezası.

Odebrecht’in Yediği Naneler

Yukarıda anlatmıştım. Bu Odebrecht’in bir sürü başka ülkede verdiği rüşvetler var diye. Şimdi bunları anlatalım da Latin Amerikanın nasıl toptan bir şekilde gübreye boğulduğunu anlayın.

Meksika da (ulan Meksika bir kez de hayır bir şeyin altından çık biraderim cehennemde özel locası var adamların ya) eski kamu petrol şirketi pemex in yöneticisi ve dönemin meksika başbakanının kankisi 10 mio USD rüşvet almakla suçlanmıştır. 

Panama devlet başkanı bu hadiselerde adının çıkmasından dolayı istifa etmiş, daha sonra Panama papers olayları devlet başkanının sahip olduğu hukuk firmasının bilgisayarının hacklenmesi ile ortaya çıkmıştır. (Abim öcünü almış, kraltrx)

Peru da ise 2016 seçimi öncesi Başkan Humalla’ya, Brezilya devlet başkanı Lula’nın talimatıyla Odebrecht firması tarafından dünyanın parasının gönderildiği ortaya çıkmıştır. 2017 de ise o tarihteki devlet başkanı Kuczynski ‘nin firmasına Odebrecht firmasının sebepsiz bir şekilde 782 bin USD gönderdiği görülmüş, kuczynski istifayı basmıştır. Yerine gelen başkan Fujimori ise daha sonra Odebrecht soruşturmasına yine sebepsiz bağış almalar ile konu olmuş o da ceza yemiştir. 

Peru’da tüm bu abilerden önce devlet başkanlığı yapmış olan Alan Garcia, 2019 senesinde polisler evinin etrafını sarınca kafasına sıkmıştır. 

Yina Garcia’dan önceki  başkan Alejandro Toledo da bu Odebrecht firması ile olan ilişkileri nedeniyle ceza yemiştir. Peru’ya bak tüm başkanlarda combo yapmış adamlar lan biriniz bile mi almayım demedi ya. Perulu kızlara selam bu arada.

Venezuella da devlet başkanı Maduro, odebrecht tarafından yapılan projelere öncelik verilmesi için 50 mio usd istemiş, sonra pazarlıklarla tutar 35’e indirilmiş ve para alınmıştır. Odebrecht firması 1999 senesinde başlayan ve bu güne kadar geçen süreçte Venezüella da yaptığı 33 işten yalnızca 9 unu bitirebilmiştir. İt herifler hem parayı yiyor hem de çalışmıyor.

Özetle Odebrecht tüm Latin Amerika ülkelerine yayılmış bir hastalık aslında. Bilmiyorum şu an devam ediyorlar mı? Alışmış kudurmuştan beterdir tabi.

Neyy! Devlet Başkanı Mı?

Yukarıda odebrecht ve Petrobras ta dönen hadiseler dışında soruşturma kapsamında Brezilya devlet başkanı Lula ile o dönem yasama görevi yürüten senato başkanı ile meclis başkanı görevlerinden alınmıştır.

Niye bunlara uzanıyor onu da izah edelim. Efenim Petrobras malum kamu şirketi. E bu şirketin yöneticilerini kim atıyor? İktidar partisi. İşte bu petrobras yöneticileri bu işlerden elde ettikleri komisyon ya da zimmet tutarlarını bir miktar tırtıkladıktan sonra partiye aktarıyorlar ki koltukları sağlamda kalsın.

Parti de buradan gelen fonları yandaş medyalarını fonlamak ve iktidarda kalacak oy toplayıcı işleri yaptırmak için kullanıyor. İşte siyaset böyle bir şey.

Aslına bakarsanız siyaset dediğiniz şey koca ülkenin vergi gelirlerinden kimin nasıl paylanacağını belirlemek için oluşturulan bir kurgudan ibaret. 

Seçimlere Etkisi

Tabi işin içine politika girince süreç baya değişiyor. Efenim 2018 yılında bu soruşturma neticesinde devlet başkanı Lula’nın hüküm giymesi ve devlet başkanlığının düşmüş olması sebebiyle yapılan seçimlerde Lula’nın partisi işçi partisi seçimi kaybetmiştir. Seçimden hemen sonra bazı gazetecilere bilgi sızmış ve o dönem soruşturmayı gerçekleştiren hakim Moro’nun yanlı kararlar verdiği iddia edilmiş, bu yüzden Lula 2019’da tekrar yargılanmıştır. 2019’da yapılan yargılamayı müteakip hakimin verdiği kararların politik olması nedeniyle Lula salıverilmiştir.

Diğer Bazı Şeyler (bu nasıl başlık lan)

Bu arada 2017 senesinde soruşturmayı yürüten Zavazcski adlı savcıyı taşıyan uçak Rio De Jenerio yakınlarında denize çakılıyor. Tabi burada Brezilya derin devleti mi bu işi yaptırdı ya da başka işler mi var o halen açığa çıkmış değil lakin dedikodu çok. Sonuçta Susurluk skandalını gören yaşayan insanlarız bize garip gelmiyor bu işler. Yorum sizlerde kıymetli okuyucularım.(Eyyy Berezilya, sen kimsin ya, onun da en kralını yaşadık!)

Yapılan soruşturmalar neticesinde başta Rio de Janeiro vali ve belediye başkanları, bilimum politikacıların şirketlerden iş takibi ve ihale alınması için ciddi tutarlarda rüşvet aldığı tespit edilmiştir.

Yine 2014 senesinde yapılan Brezilya genel seçimlerinde Odebrecht firmasının 100 mio Brezilya reaili seçim yardımı yaptığı anlaşılmıştır. 

Yalnız işin güzel tarafı abimiz eşeği sağla  kazığa bağlamış, hem iktidar partisine hem de muhalefetteki iki partiye de bağış yapmıştır. Odebrecht firması yapmış olduğu bu bağışın karşılığını,iştiraklerinden birisi olan Braskem firmasının etanol üretimi için aldığı vergi teşvikleri olarak almıştır. Daha okumadım (kör oldum lan artık) ama eminim bir çok konuda da böyle vergi indirimi cartı curtu almışlardır. Baktığın zaman bu siyaset işi karlı iş baboş be.

İşe Aileyi Asla Karıştırma

Efenim tabi süreçte aile üyeleri de var. Bilindiği üzere bir politikacının ya da iyi yerdeki sağlam bir abinin yasa dışı işlerini yapacağı bir aile üyesi, akrabası eşrafı olmalı ki suç ortaya çıktığında konu kendisi ile iliştirilememeli. Ama tabi bu süreç genelde aile üyesinin ifadeye alınması, bu kişiye ikrarları halinde ödüllendirileceğinin söylenmesi, ifadesinde sıkıştırılması ve özellikle oğlum bunca malı mülkü sen hangi gayri resmi gelirle alabilirsin lan sen kimi yiyon sorusuyla çözülür. 

Burada da meclis başkanının üstüne mal yaptığı eşi dostu hemen çözülmüş, canal de sertao işinde odebrecht firmasına iltimas geçilmesini sağlamak ve bunun karşılığında rüşvet almaktan hüküm giymiştir.

Meclis başkanı (niye ismini yazmıyorsun demeyin, bu Brezilya’lıların ismi çok uzun, merak eden olursa özel olarak anlatıcam ben) en çok aile üyesi yargılanan şahıstır. Meclis başkanı için üzücü olan bu aile üyelerinin tamamının ifadelerinde meclis başkanı adına hareket ettiklerini direk söylemeleri olsa gerek.

Yine Rio de Janeiro valisi ile valinin oğlu da bu işi ailecek yapanlardan. Vali, Odebrecht firmasının kanalizasyon işlerinde firmaya bazı iltimaslar geçiyor ve buradan biraz para yiyor. Bunu da oğluyla hallediyor. Aslında bunları yakalamak zor iştir ancak ani baskınla filan ele geçirilen evraklar filan olunca yakalanıyorlar ve tabi ifadelerde de ikrarlar var. 

Petrobrası Toparlamak

Yukarıda anlattığımız rüşvetleri kim verdi? Petrobras firması. Koca firma kayıt dışı yapacak değil bu işi, bilançoda bir karşılığı olması lazım. İşte bunun araştırılması için soruşturma ile aynı tarihte başlayan süreçte önce 2014 yılı mali verileri yayınlanmadı. Daha sonra şirket 2015 senesinde 2014 yılının mali verilerini açıkladı. Burada 2,1 milyar USD rüşvet olarak verilen/yapılan harcamaların muhtelif giderler altında sınıflandırıldığı, bu giderlerin de zarar da görünmesin diye yaklaşık 17 milyar dolar değerinde varlıklarda artış gösterildiği tespit edilmiştir. Sonuçta bir kamu şirketini yönetip zarar ettirirsen adama sorarlar hayırdır diye. (En azından Brezilya da öyle arkadaşlar)

Şimdi itliği çakallığı seven bir insan olarak Petrobrasın bu işleri nasıl becerdiğini araştırdım. Ama detay bilgi bulamadım. Yani tahminim bu duran varlıkları aşırı değerleyerek kar artışı sağladıkları yönünde. Ama dediğim üzere detay bilgi yok bu konuda. 

Petrobras bu süreçte hem firmanın zararda olması, hem petrol fiyatlarının çok düşük seyretmesi, hem çok borçlu olması ve ciddi faiz yüküne katlanması nedeniyle sermaye harcamalarını (capital expanditures/yatırım) kısıtladı. Yine bilançodaki varlıklarını 2 sene boyunca düzenli olarak sattı ve ortaya çıkan kârdan ortaklara temettü ödemesi gerçekleştirmedi.Daha doğrusu savcıların atamış olduğu kayyum buna karar verdi.

Kesinleşmiş Suçlar

Soruşturma sonucunda ortaya çıkan manşet suçlara ve suçlululara baktığımızda yapılan soruşturma neticesinde;

İşçi partisinin para işlerinden sorumlu olan Neto adlı yönetici usulsüz bağışlar almaktan,

Dönemin devlet başkanı Lula’nın has adamlarından Dirceu rüşvet çetesini kurmak ve yönetmekten,

Yukarıda da anlattığım meclis başkanı cunha 40 mio USD rüşvetten,

Hristiyan Emek Partisi başkanı Mello yolsuzluktan,

Rio de Jenerio valisi Cabral 16,6 mio USD rüşvet almaktan,

Hüküm giydi.

Bir Davayı Siyasallaştırabilir Misin Abidin?

Lula ilk başta yolsuzlukları görmek ve ses çıkarmamak ile bir kara para aklama olayına dahil olan Grupo OAS firmasının kara para akladığı tarihlerde Lula’nın üstüne bedeli ödenmeden lüks bir rezidans dairesi tahsis edilmesi nedeniyle suçlandı ve yargılandı.

Ancak 2019 da tekrar geri çıkarıldı. Geri çıkarılması için sizce sebep ne olabilir?

Ahajahahha tabii ki davanın siyasal bir dava olduğunu iddia etmek. Her siyasetçinin başı sıkıştığında başvuracağı acil çıkış kapısı budur. Bunu unutmayın. Burada da devlet başkanı Lula “kardeşim burada benim bir suçum yok. Bu muhalefetin beni iktidardan düşürmek için çıkarttığı bir uydurma. Savcılar da buna alet oldu.savcılar politik davranıyor” deyip işin içinden sıyrılmıştır.

Hani bizim ülkede bir laf var ya bu ülkede her şey olursun bir rezil olmazsın diye işte bu tüm dünyada geçerli. Tek şey işlenilen suçu medya gücüyle iddia haline getirmek ve suç isnadında bulunan yargı üyelerini halkın gözünde politize etmek. Ondan sonra zaten toplum direk ikşye bölünür. E haliyle bölüneni yönetmek kolay oluyor efenim.

Tabi propagandacılık mesleğinin önemli yetilerinden birisi de suçlamayı sulandırmak. Yani konuyu suçlamanın ana unsurundan çekerek oldukça güzel netleştirilmiş bir düşman yaratmak ve bu düşmanın halkın tercihlerine darbe vurduğunu, halkın yönetme kabiliyetini elinden aldığını iddia etmek.

Burada Lula ve ekibi açıkça halkın tercihlerine darbe yapıyorsunuz, dava tamamen siyasaldır, hukuk siyasallaşmıştır demiş ve halkı galeyana getirip sokağa dökmüştür.

Sürecin Acı Sonu

Efenim Brezilya da bu olaylar neticesinde yargılamalar yapılıyor ve iş devlet başkanı lula ya uzanıyor. Ancak burada yargı sistemindeki elemanların da diğer partilerle içli dışlı ilişkilere girmesi ile süreç iyice karışıyor ve lula bunu sebep gösterip ben politik suçluyum diyor ve salıveriliyor.

Müteakip süreçte daha ceza alan olmuyor ve 2021 şubat ayında dosya resmi olarak kapatılıyor.

Konunun üstüne sayfalarca daha yazabilirim ancak yoruldum. Hayır bunu yazıyorum okuyacak olan insana da acımak lazım.

Operation Car Wash Nedir yazımızın sonuna geldik efenim. Böyle skandalları seviyorsanız finansal skandallar kategorisine bakınız. Esen kalın. 

yatirimkurusu

10 yıldır finans sektöründe denetçi, İngilizce biliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçeriklerin kopyalanması engellenmiştir.