Yatırım

Manipülasyon Nasıl Yapılır ? (Borsa)

Evet, bu yazımda bilfiil başımdan geçmiş bir manipülasyon nasıl yapılır hikâyesi anlatacağım sizlere. Borsada manipülasyon nasıl yapılır, borsa manipülasyonu ile karşılaşmamak için nelere dikkat edilir, ben borsa manipülasyonu ile nasıl karşılaştım, nasıl manipüle edildim, çorun çocuğun rızkını nasıl batırdım detaylı şekilde izah edeceğim.

Detaylı şekilde anlatıyorum ki siz de benim yaşadığım bu borsa manipülasyonu ya da bir benzeri ile karşılaşmayın. Yazdıklarımı dikkatle okuyun, hissenin bana nasıl pazarlandığını, kimlerin pazarladığını, nasıl pazarlandığını iyi takip edin.  Muhtemelen çoğunuz Borsada Manipülasyon yazımdan geldiniz. Okumadıysanız o sayfayı okumanızı şiddetle öneririm.

Manipülasyon Nasıl Yapılır ?

Manipüle olma yöntemim keriz silkeleme yöntemi. Buradaki keriz de ben oluyorum bu arada. Sağ olsun arkadaşlar çok temiz bir silkeleme operasyonu çektiler. Temiz para bıraktım. Alnım açık yüzüm pak bir şekilde silkelendim. 

Efenim manipülasyon nasıl yapılır yazımıza konu şirketimiz borsamızın güzide hisselerden o dönemde gözaltı pazarında bulunan Transtürk Holding A.Ş.  İşlem kodu ise TRNSK. Hayır, bende ki kafaya gel, borsa yönetimi bile bu firma zombi şirket demiş ve gözaltı pazarına almış, üstüne de kocaman gözaltı pazarı hacı burası, bak buradaki hisselerin finansalları sıkıntılı diye bas bas bağırıyor. Ama dinlemeyip yolumuza devam ediyoruz.  

borsa-manipulasyonu-aci-bir-hatira
Hissenin tarihsel grafiğini burada görebilirsiniz. Aslında grafiğe baktığınızda ciddi bir mesaj var ama anlayana.

Firma ile bu güne kadar hiç bir ilgim yok, açıkçası bilgim de yok. Bir gün Twitter âleminde kâh o üstat kâh bu üstat sörf yaparken Transtürk’ü Acun alacak diye bir haber gördüm. Tabi Acun dediğim asker arkadaşım değil Acun Ilıcalı. Tek bildiğimde bu. Üstatlardan biri retweet etmiş haberi, millet altına yorum filan yığmış ama üstadımız bir tane bile yorum yapmamış. Eminim tek bir twiti ile hisseyi nasıl hareketlendirdim, ulan bunlar tam sığır diye dalgasını geçmiştir.  

Üstatlar ve Troll Sürüsüne Katılışım

Tabi Twitter’daki üstadımız bu olayların üstüne hemen teknik grafikleri, stochastikleri, MACD’ları filan almış, renklendirip renklendirip (laciverde boyamak suretiyle) ekran görüntülerini copy paste yapıştırıp anlatıyor. Vay efendim kendi gösterge formülü çalışmaya başlamış, beklentilerine göre hisse uçacakmış, bu indikatör yanılmazmış filan. Bir gün sonra hissenin takas tahtası paylaşılıyor. Tahtaya yabancı girişleri gösteriliyor, yorumlar havada uçuşuyor haliyle. Yabancı da uyandı, hisseleri çabuk toplayın yoksa ilerleyen zamanda çok pişman olacaksınız filan diyorlar.  

İşte insanın vurulduğu noktalardan biri budur. Siz insan olarak genleriniz gereği bir fırsatı kaçırmak istemezsiniz. Yani toplum (community)  psikolojisi hâkimdir siz de. Yani toplumda herkesin yaptığı bir şeyi siz de yapmak, onlar gibi olmak, fırsatı kaçırmamak ve sürüen ayrılmamak istersiniz. Whatsapp ya da Telegram yatırım gruplarının tamamının temeli de bunda yatar. Bu tip gruplarda çok güzel hisse pazarlaması yapılır.  

Neyse paylaşımlar sürekli birbiri ardına geliyor, temel analiz dediğimiz bölüm tartışılıyor. İşte Acun, Türk TV’lerinde bu güne kadar görülmemiş devrim niteliğinde işler yaptığını( nasıl devrimse, devrim dediğimiz şey survivor ile kutu açma programı ama inandık bir kere), şirketin mevcutta zararda olmasının ve borçlu durumunun bir anlamı olmadığını, şirket bir satılırsa hissenin bu gazla ortalığın canına okuyacağını filan yazıyorlar.  

Zarardaki Hisse Nasıl İteklenir?

Sizlere bu anlattığım hem manipülasyon nasıl yapılır dersi hem de zararda olan hisse nasıl satılırın da dersidir. Yani bu tip ortamlarda öyle tipler var ki belirli bir süre sonra sizin ortaya attığınız fikri sizden daha çok destekliyorlar. Fanatizmin mükemmelliği de burada yatıyor zaten. Gerçi bunlara troll filan da deniyor ve paralı çalışıyorlar sanırım ama trol olmayadabilirler. Zaten adam senin sözlerine güvenip o hisseyi aldıysa o adamı kandırmak, ya da o kişinin inanması çok da zor olmasa gerek. Zeka sonuçta orantılı çalışıyor. 

Gel zaman git zaman şirketin adını sıklıkla duymaya başlayınca sardı bir merak bizi. Başladık şirketi araştırmaya. Hemen firmanın web sitesine girdim. Şu anda güncel web sitesine görülmüyor ancak o dönemde Transtürk firmasında yayın hakları mevcuttu. Yani bu televizyon yayını yapmak için devletten yayın hakkı alıyorsun, o haklardan mevcuttu.

Firmanın o dönemki sahibi Galatasaray’ın eski başkanı Faruk Süren. İsimler medyatik. En azından o dönemde bu tokatlanma hikâyelerini biliyoruz ama dedik ki isimler oldukça güvenilir. Ulan zaten bu bilgiyle beni kim tokatlayacak, yılların finansçısıyım ben milleti tokatlayacak hisseyi 1 kilometreden anlarım diye de gazlanmışım zaten kendi kendime. (Özgüvenin Allah seviyesine çıkması dediğimiz olay bu. Büyük dağları ben yarattım şu küçük tepe gibileri de sanırım Allah yarattı filan diyorum o aralar)  

manipulasyon-nasil-yapilir
Bu haber ulusal basınımızdaki bir haber sitesinden. Bu aşamada işlerin nasıl tıkırında gittiğini görüyorsunuz, anlatmaya da gerek yok.

Biz bu spekülasyon işinden parayı kaldırır, Acun hisseyi alınca da hemen üçe beşe bakmaz ilk yükselişten faydalanıp hisseyi salarız, yeter ki trene binelim dedik. Sonuçta sığır değiliz, medya işinin baştan başa değişeceğini, mevcut ana akım medya grubunun bir 10-15 sene sonra piyasada esamesinin okunmayacağını biliyoruz ama derdimiz para kaldırmak. Yani işin esası manipülasyon nasıl yapılır dersini öğrenmek için manipüle eden tarafta olmak istedik. Tabi hikâyenin sonunda tren bize bindi o apayrı bir mesele. Merak edenler için tren tümden girdi, lokomotifiyle birlikte. Devamında okuyacaksınız zaten. 

İnanç Dağları Mantık Dağlarını Yıkıyor

Ben artık inandım bu hikâyeye. Ama çok da güven olmaz deyip aylık maaşımın %10 diyeceğim bir tutarda satın alım yaptım. O bile 2 katına çıksa iyi para ediyor. Gider sağda solda içer sıçar yerim parayı dedim. Yeter bana zaten. Bekâr adamız o dönemler.  

Hisse tabi o dönemde sabit gidiyor, hisse fiyatı aldığım noktada ama her gün twitterda ortalık yıkılıyor, şöyle oldu, böyle olacak, gerçekten de yavaştan haberler basında çıkmaya başlayınca ben inandım bu işe. Üstatlar zaten uçup kaçıyor, aralarında hisse 20 TL’ye gelecek diyenler filan var. Arada bir tane insider tradingçi çıktı, vay efendim ben şirkette çalışıyorum gerçekten böyle şeyler oldu, Acun geldi, biz de heyecan içindeyiz deyince millet iyice kopuyor.

Hoplayanlar zıplayanlar, üstada saksoya yatanlar, vay efendim şöyle kral, daha öncede kazandırdı, kazandıran yatırımın şaşmaz adresi, reklamcılık literatürüne girecek laflar gördük. Üstatta hafif bir göğüs kabarması ama çok da çaktırmıyor gibi, böyle kul haklı paylaşımlar, duanız yeter, alkışlarla yaşıyorum, beni sizler var ettiniz, sağ olun var olun, abi bir ortam var ama herkes birbirini gazlıyor inanılmaz bir beyin ve kafa yapısı. Tabi orda ben de varım.

Yani ben de yardırıyorum, biraz işi goy goyladım tabi, “uzanayım da benim üstümden geç” yazınca bir de twiti kimse retwitlemeyince bir sıkıntı oldu ama kalabalıkta gümbürtüde o twiti de tükettiler. Adam bilse 1.000 TL yatırım yapmışım beni orda tükürüğüyle boğar zaten bunlar. Millet neler neler yatırıyor.  

Minsky Anının Canlı Örnekleri

Tam bir Misnky Anı. Yani o ekip birlikte oturup hatıra fotoğrafı çektirsek mükemmel bir anı olurdu. Bilmeyenler için Minsky Anı özellikle Hollanda Lale Çılgınlığı üzerine yazılmış bir husus. Toplum psikolojisi ile olmayan şeylerin fiyatı nasıl yukarıya çıkıyor onu anlatıyor. Bizim de yaptığımız aslında farklı bir şey değildi. Yani ne Acun çıkıp bir şey söylemiş, ne Faruk Süren bir şey demiş, haberlerde hiç birinin adı geçmiyor, ama gel o gün bana sor. Acun kesin alıyor abi şirketi. Ulan allahsız bi’ dönüp sorsana kendine adamların ağzından açıklama duydun mu diye hiç. Yok ama dedik ya Minsky Anı böyle bir şey. Kimse sormaz. Sadece alır. 

Tabi ben rahatım, yatırdığım para beni üzmez, en fazla bir ay zora girerim. Ama bir yandan da hisse 20 TL’ye çıkmasın, ulan hayatımızın fırsatını kaçırıyor muyum diye de düşünüyorum. Kısa yoldan köşeyi döneyim hesapları kafamı kurcalarken pat diye telefonum çaldı.

Arayan çok sevdiğim, abisi askerde olan bir kişi. Abi Transtürk diye bir hisse var, haberin var mı? Bana da abim söyledi, komutanlar filan hep bundan alıyormuş, hisse patlayacak yüklenelim hisseyi ucuzken diyor. O öyle deyince ben de zaten niyetim bozuk çözülüverdim başladım anlatmaya. Dedim olm şöyle bir üstat var, efendim adam bir grafik çiziyor, sağdan çıkarıp soldan sokuyor (çubukları), geçen gördüm bu hisseyi anlatmış, fincanın kulpu bana, kalanı sana girecek, kesin girelim bu işe. Askerlere de sıçradıysa haber, sadece asker tayfası hisseyi alsa biz gene satışta zarar etmeyiz. En kötü aldığımız yerde bırakırız diye düşünüyorum.  

Geri Dönülemez Nokta: Hisseye Böbreği Satıp Basmak

Biz iki akıllı yaklaşık 100.000 TL ile ortalama 1 TL civarı maliyetten hisseye giriş yaptık. Ama nasıl kastırıyoruz. Bir gün twittterdan o paylaşıyor temel analiz, vay efendim yayın hakları bilançoda düşük görünüyor, amortismanları bitmiş, firmanın değeri çok düşük, bir gün ben paylaşıyorum firma aktif yayın hayatına başlamamış, Acun girince başlayacak, gelir tablosu bu yüzden böyle. Tabi hisseyi alanlar çomak zaten girmiş olduğundan favlar retweetler havada çarpışıyor.

Arada da kendi yazdıklarımızın yani inandığımız yalanın fikriyle daha da mı alsak, ulan babama tarlaları sattırayım filan diye geçiyor ama Allahtan totom yememiş. O dönemde pedere tarlaları sattırsak peder beni vururdu. Yani başta dalga geçtiğimiz duruma kendimiz düşüyoruz. 

Bu arada Twitterda tam gaz devam ediyoruz. Sanki şirketin sahibi benim, gerçi şirketin sahibi bu süreçte benim kadar çalışmamıştır sanırım. Arada bir kaç tane eleman uyarıyor, bakın yapmayın etmeyin, çarpılırsınız. İşte sizi kandırıyorlar filan ama zaten almışım hisseyi, sen ne karıştırıyon ortalığı, üstatlarda çakal, ekibini biliyor, bu adamın twitini retweetleyip göreceğiz möreceğiz yazıyor. Millet hurraaaaaaa…. Adamı spamlıyorlar, twittera şikâyet ediyor. Ya @EGM (emniyet genel müdürlüğü) yazıp şikâyet edenler var. Herife sövenler, hırsız diyenler, kul hakkı diyenler, manipülatör bu shortlamış hisse fiyatı yukarı çıkmasın diye uğraşıyor bu diye suçlayanlar, fiyatı düşürmeye çalışıyor diye SPK’ya gidecek olanlar bile vardı. Hahahahahahaah…. 

Bir Cisim Yaklaşıyor

Böyle günler günleri takip ediyor, biz KAP’a açıklama bekliyoruz. Açmışım mobil uygulamadan KAP’ı bir tek bu hisseyi favorilere ekledim. Telefon her titrediğinde yerimde zıplıyorum aha Acun bastı parayı aldı diye. Ama nafile. 

Gel zaman git zaman o telefon titredi tabi. Gelen bildirim şu: Şirketin Acun Ilıcalı ile yapmış olduğu sözleşme fesih edilmiştir.  

borsa-manipulasyonu-fenalardayim
Bu da aynı haber sitesinden bir başka haber. Normalde yazılarımı okurken müzik dinleyin gibi bir durumum yok fakat bu resim için açın İbrahim Tatlıses’ten Tutun kollarımdan düşerim şimdi sözlerinin geçtiği parçayı ve benim için dinleyin.

Yani dünya başıma yıkıldı. Acun TV 8’in tüm uydularını bana soksaydı canım bu kadar yanmazdı. Ben olacağı bildiğim için hiç satış emri filan vermedim. Zaten istesen de bu haberden sonra hisseyi satamazsın. Firma 2012’den beri faal değil. Kime neyi satacaksın. Arkadaş arıyor bir yandan, telefonum acı acı inliyor, bir yandan twitterı takip ediyorum. Üstada yazıyoruz işte o kadar teknik analiz nereye gitti hani kupa, hani kulpu diye, etiketleyip etiketleyip yazıyoruz, abi herifin kılı kıpırdamıyor. Sürekli başka hisseleri paylaşıp işte ben vakti zamanında bunu demiştim şimdi %20 prim yaptı, bu kazancı başka yerde bulamazsınız filan diyor ama ben ağlayacağım ya.  

En son küfür kıyamet adamın twittlerinin altında transtürk yatırımcıları olarak yıktık ortalığı. Giren zaten girmiş de kabahatli arıyoruz. Üstat dediğimiz çakal bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Açıklamada şu: arkadaşlar ben her daim doğru bileceğim diye bir durum yok, zaten bahsettiğiniz gelişme olağanüstü bir gelişme, borsa da zaman zaman böyle şeyler oluyor, her zaman kazanacaksınız diye bir kaide yok.  

Son Pişmanlık Neye Yarar

Küfürlere devam ama ne çare, bana giren girmiş zaten. Dediğim gibi 1 TL maliyetle almışım 100.000 TL hisse olmuş 0,20 kuruş, kaybım 80.000 TL. Daha ne konuşayım. Acımı kime anlatayım.  O döneme göre bir C segment araba parasını gömmüşüm. Hisse de bana gömmüş.  

Bu olayın etkisinden yaklaşık bir 3 ay kurtulamadım. Ne hisseleri sattım, ne başka hisse aldım, profesörlüğe de, yatırımına da finansçılığa da nalet olsun deyip kendimi dağa taşa vurdum. Uzunca bir süre de bu olaydan sonra borsaya yanaşmadım ama bir yandan da sürekli borsa manipülasyonu yöntemlerini araştırdım. Sonuçta nasıl tokatlandığımı, borsa da eğer sen de çakal olmazsan rahatlıkla tokatlanabileceğimi vs anladım. Tabi iş işten geçtikten sonra.  

Bu Transtürk olayı hala içimde yaradır. Emeklerimle, alın terimle, popomdan ter akıta akıta biriktirdiğim parayı iç etmişlerdir. Ha kendi salaklığımız o ayrı mesele. Kimseye kabahat bulmuyorum. Yakalanmayacaksın abi, yakalanıyorsan da ağlamayacaksın. 

Velhasıl kelam ne haber ile ne duyum ile ne telefondan gelen kalabalık bir grubun alacağı söylentisi ile yatırım yapılmaz. Adamı yağlı kazıklara dikine oturttururlar. Acısını da çıkaracak yer bulamazsınız.  

borsa-manipulasyonu-yagl-kazik
Şekil 1-A. Resimde bir adet yağlı kazık görüyorsunuz. Sahibinden daha yeni kullanılmış, çıtır hasarlı…

Bu arada şirket halen faaliyet gösteriyor, Faruk Süren ortaklıktan ayrılmış, bir aile firması yönetiyor sanırım, firma yayın haklarını ne yaptı bilmiyorum ama bu konuyla alakalı en ufak bir bilgi yok, firma yatırım danışmanlığı kapsamında yoluna devam ediyor. Ben daha da yanaşmam. Yatırım tavsiyesi değildir, isterseniz alın isterseniz satın tabi beni bağlamaz.  Sırf bu hisseye yaptığım yatırım sonucunda manipülasyon nasıl yapılır diye koca bir sayfa yazı yazdım. Daha da yazmaya niyetim yok.

Borsa Manipülasyonu Yaşamam Sonucunda Çıkardığım Dersler 

1. Asla ve asla tüyo ile yatırım yapma 

2.Teknik analize dayanarak yatırım yapmak kişiyi yanıltabilir, sadece tekniğe güvenerek hisseye girme (ben direk teknik analize hiç girmiyorum) 

3.Kötü haber gelince kimse hisseyi satın almıyor, her şey elinde patlıyor ve uzun süre fiyat düzelmiyor 

4.İnternette adı çok çıkan hisseleri satın alma 

5.Twitter, facebook pazarlama hamlelerine dikkat et 

6.Üstatlara asla ve asla güvenme 

7.Küçük hisselere girme, gireceksen de değer yatırımı şeklinde gir, bunun için de şirketin bir raporunu çıkar 

Borsacı Fıkrası 

Her borsa yazısında olan ancak en çok da benim yazdığım konuya uygun olan şu meşhur borsacı fıkrasını ben de anlatayım. Çok severim bu fıkrayı. Bu vesileyle de konuyu kapatmış olalım. 

Günün birinde adamın biri bir köye gelip kendisine verilen her bir maymun için 10 dolar para vereceğini söylemiş. Köyde de maymun çok, köylüler sevinmiş, ormana geçip başlamışlar maymunları aramaya, buldukları maymunu adama verip dolarlarını almışlar. Günler geçip giderken maymunlar azalınca, köylülerin daha çok efor sarf etmesi gerekmiş.

Bir kısım köylünün maymun arama işini bıraktığını öğrenen iş adamı bu sefer maymun başı ücreti 20 dolara çıkarmış. Köylülerin hepsi yine ormana gidip maymunları toplamaya başlamış. Yine aynı süreç yaşanmış ve köylülerde bıkkınlık başlayınca fiyat 10 dolar daha artmış. Zaman akıp giderken iş adamı bir gün köylüleri toplamış ve bundan sonra getirilen her bir maymun için 50 dolar vereceğini, ancak çok yoğun işleri olduğu için artık yardımcısının burada işleri sürdüreceğini, kendisinin bir süre şehir dışına çıkacağını söylemiş. Köylüler tabi 50 doları duyunca ormana koşmuş. Ama nafile ortada maymun filan yok.

Adamın yardımcısı köylüleri geri toplamış ve daha önce iş adamına sattıkları maymunları 35 dolara köylülere satacağını, iş adamı gelince köylülerin 50 dolardan satarlarsa daha çok para kazanacağını söylemiş. Tabi köylüler bunu sevinçle karşılamış ve bulup buluşturup maymun başına 35 doları iş adamının yardımcısına verip kafesleri açtırmışlar, maymunları teslim almışlar. 

Ertesi gün herkes iş adamının gelmediğini görünce iş adamının yardımcısını aramaya başlamış. Ama bir bakmışlar ki o da yok. Sonuç: köylülerin parası bitmiş, maymun sayısı aynı, iş adamı da yok yardımcısı da. 

Manipülasyon nasıl yapılır ? olmayan şeyi pazarlamayla. Bunu da aklınızdan çıkarmayın. Esen kalın.

yatirimkurusu

10 yıldır finans sektöründe denetçi, İngilizce biliyor.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Nassim N. Taleb’in “Prokrustes’ın Yatağı” kitabından bir aforizma;
  ” Borsa, kısaca: katılımcılar sıra halinde sakin sakin katledilmeyi beklerken bir Broadway gösterisi için sıraya girdiklerini düşünürler.”

 2. Öz güvenin arşa çıkmasıyla alakalı yaptığın benzetmeler insanı dinden çıkarabilir. Belki umursuyorsundur, demeden geçemedim.

  Yazının kalanı hakkında yorumum, hisseden çıkmak için çok beklemişsin sanki. Zaten herkes Acun’un satın alma haberini fiyatlamış, Kap’ta haberi görmen hisse fiyatını daha da yükseltmezdi diye düşünüyorum. Borsada başa gelebilecek en kötü şey sanırım, pahalı bir tecrübe olmuş.

  1. Yazılarımda elimden geldiğince dini hassasiyet içeren hususlarda dikkat ediyorum. Mübalağa sanatı diyelim bu kısım için. Kimsenin alınmadığını düşünüyorum.

   Genel manada ise acımadılar, elimizden paramızı aldılar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçeriklerin kopyalanması engellenmiştir.