Yatırım

Otobüs Hattı Almak

Efenim bu günkü yazımızda konumuz acar yatırımcılarımıza para kazanma yollarından bir diğerini öğreteceğimiz otobüs hattı almak ve aldığınız otobüs hattı ile yaptığınız yatırımı incelemek. Lafı uzatmaya gerek yok. Buyrun.

Otobüs Hattı Almak

Halk otobüsleri ülkemizde genelde üç şekilde işletilir. Ya belediye bizzat kendisi işletir, ya işletilecek hattı belli süreler için işletmelere götürü usulü kiralar(ihale ile olur genelde bu) ya da hatlar için belli plakalara yetki tanır ve bu yetkileri 2 yıl arayla günceller.  Benim yazımda bahsedeceğim halk otobüs hattı almak yatırımlarına konu olan kısım ise 3. Sırada bahsettiğim hatlar için belirli plakalara yetki tanınması olayıdır.

Otobüs Hattı Plakası Var Mı?

İstanbul özelinde bahsedecek olursak sarı renkli olanlar İETT’nin kendisine ait olan hatlardır. Mor renkli olanlar ise götürü usulü kiraya verilenlerdir.  Yeşil/açık yeşil/turkuaz olanlar ise bizim yatırımımıza konu olan, sektör içinde adı özel halk otobüsü olarak bilinen araçlardır. Bu hatların özel tahsisli plakaları yoktur. Ruhsata işlenir ve bu ruhsata istinaden ilgili oda aracılığı ile yetki belgesi alınır.

otobus-hatti-almak

Otobüs hattı almak yatırım aracında plakanız özellikle bir harf içermez (p,m,t,s gibi). Normal plakalar gibidir. Belediyenin taşımadan sorumlu kurumu -İstanbul’da İETT- 30 günde bir sizin hesabınıza akbil (yolcu taşıma ücreti ) bedellerini yatırır. Sizin o süreçte sigorta, mazot, muavin ve şoföre maaşını ve SGK primlerini cebinizden karşılamanız gerekir. Genelde kredi ya da kredi kartıyla hallediyor benim gördüğüm plakacılar bu işi. Yine aracın sağında soluna arıza v.b. olursa bu da başlangıç aşamasında cebinizden gider.

Yatırımın Riski

Bu yatırım tipindeki en büyük risk çalıştığınız hatta metro, tramvay ,metrobüs gibi bir toplu ulaşım sistemi yapılmasıdır. Yatırım yaparken girdiğiniz temel risk de budur.

Nakit akışı bazında bakıldığında bu yatırımın nakit getirisi düzenli ve garantidir. Kurumun anlaştığı bankaya bahsedilen günde paranız yatar.

Taşıdığınız yolcuya göre akbil geliri elde ettiğinizden faaliyet gösterdiğiniz hattın yoğunluğu oldukça önemlidir. Örneğin bir İstanbul efsanesi olan 500 T gibi hatlarda zaman zaman otobüse girecek yer bulunamamaktadır. Ancak tabii ki bu getiri olduğu için hat bedeli de oldukça pahalıdır.

Otobüs hattı almak yatırımda en büyük probleminiz giriş maliyetinizin çok yüksek olmasıdır. Bu sektörde özellikle şoförler kendi otobüslerini kullanıma vermediklerinden ve mevcut uygulamada engellilerin kullanımına uygun bir otobüs almanız gerekmektedir. Haliyle engellilere yönelik duyarlılık son dönemde arttığından bu tip otobüsler yeni otobüsler. Biraz meşhur sarı sitede gezinirseniz otobüs ve özel halk otobüsü hat fiyatlarına bakabilir ve giriş maliyetini çıkarabilirsiniz.

Bu arada bankalar hem taksi plakası, hem özel halk otobüsü hem de minibüs plakası yatırımlarınız için, plaka ve otobüsü rehin almak kaydıyla kredi verebilmektedir.

ozel-halk-otobusu

Yatırım Risklerini Değerlendirmek

Özetle bu yatırımda en ciddi riskiniz hattınızın üstüne metro, metrobüs ya da toplu taşıma gibi bir ulaşım aracı gelmesidir. Bu konu da devletin makro planları ile ilgili olduğundan açıkçası biraz zar atıyorsunuz. Benim yine şahsen tercih etmeyeceğim bir yatırım tipi. Bunun sebebi akıbetinin size bağlı olmaması.

Yani sen yatırımı yapar krediyi çekersin, dersin ki kardeşim 12. yıldan itibaren kara geçeceğim, tam 7. yılında belediye çıkar senin faaliyet gösterdiğin hatta bir metro, tramvay vs. yapar. Orda tıkanıp kalırsın. Yatırım projeksiyonun terminin yarısında cortlar. Ortada da kalırsın.

İşin en kötü tarafı devlet tarafından bu tip bir toplu taşıma yatırımı yapıldığında hatta yatırımı bırak dedikodusu çıktığında dahi elindeki plakanın değeri düşer. Hani satayım krediyi kapatayım olayına da giremezsin. Artık yapacak bir şey yok. Giyeceksin mavi gömleği, geçireceksin lacivert kravatı, artık İstanbul kazan sen kepçe çevir baba direksiyonu…yallah şöför yallah,ne bekliysen…

Bu yazımızı beğendiyseniz muhtemelen Taksi Plakası Almak, Minibüs Hattı Almak, Konut Yatırımı ve Kazandıran Yatırım Araçları yazılarımı da beğeneceksiniz diye düşünüyorum. Keyifli okumalar şimdiden.

yatirimkurusu

10 yıldır finans sektöründe denetçi, İngilizce biliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçeriklerin kopyalanması engellenmiştir.