Yatırım

Karşıt Yatırım Nedir ?

Efenim bu günkü konumuz karşıt yatırım nedir meselesi. Yazımıza karşıt yatırım nedir sorusunun cevabı ile başlayacağız daha sonra karşıt yatırım stratejisi nasıl uygulanır, bir çılgınlık yapıp da uygulayacak olursak nelerle karşılaşırız nasıl hareket etmeliyiz ile devam edecek.

Karşıt Yatırım Nedir ?

Borsada karşıt yatırım stratejisi piyasa beklentisinin tam tersine oynamaktır. Yani tüm piyasa belirli bir varlığın fiyatının düşeceğine inanıyordur. Ancak siz gidip tam tersine işlem yaparsınız, düşecek denilen varlığı satın alırsınız. Yani herkesin aldığı dönemde sat, sattığı dönemde al. Yani strateji tamamen düşükten alıp konjonktür uygun hale gelince yüksekten satmak üzerine kurulu.

Yada çılgınca fiyat yükselişi yaşayan hisselerde Açığa Satış yazımda bahsettiğim üzere eğer hissedeki yükselişin gerçekçi olmadığını, insanların çoğunun yanıldığını düşünüyorsanız açığa satış yaparsınız ve beklersiniz.

karsit-yatirim-nedir
Resimde anarşinin sembolünü görüyorsunuz. Anarşistlerin başarılı olabilmesi için uzunca bir süre tüm sisteme karşı toplu halde ayak diremesi ve direniş göstermesi gerekir. Anarşi kavramı her ne kadar tahammülsüzlükle ilişkilendirilse de kaderin bir cilvesi gereği tahammülsüzlüğün nihayetinde rahata ermek için sebat gerekir. Karşıt yatırım stratejilerinizde acele etmemeniz ve ciddi şekilde sabır göstermeniz gerekir.

Ya da tüm borsa düşerken kardeşim bunlar koca koca şirketler, bu fiyat karlılık oranları çok düşük, ben burada düşükten toplarım, hem tüccar fiyatı düşükken kar eder, deyip hisse almak da bu sınıfa girer.

Stratejiyi anlamanız için tekrar edeyim: Karşıt yatırım nedir ? Karşıt yatırım piyasanın haber ve veri akışına hep olması gerekenden fazla tepki verdiğini iddia eder. Olağan haberlere olağanüstü tepkiler verilmesi iyi hisselerin ucuzlaması anlamına gelir. Eğer siz bu hisseleri anlamsızca ucuzladığı dönemlerde toplarsanız hisseler olağan fiyatına gelse dahi kar etmiş olursunuz.

Karşıt Yatırımın İlacı : Sermaye

Anlatırken oldukça kolay ve mantıklı gelen ancak oldukça tehlikeli ve riskli, riskli olduğu için de güçlü bir sermaye gerektiren yatırım stratejisidir. Ancak riskinin yüksek olmasından anlayacağınız üzere kazancı da bir o kadar yüksek olmaktadır. Bu yatırım stratejisine karşılaşacağınız en büyük risk ülkede yaşanan konjonktür değişiminin tahmin ettiğinizden uzun sürmesi, ya da global anlamda olumsuz bir sürece girilmesi ve bu sürecin uzun sürmesidir.

borsada-karsit-yatirim-stratejisi-sermaye

Ne kadar uzun sürebilir ki hiç satmam demeyin, ABD’de yaşanan 1929 Büyük Buhran krizi yaklaşık 9 yıl sürmüştür. O dönemde de borsa ve hissedarlar vardı. Tabi bu durum oldukça istisna bir durum olmakla birlikte hayat istisnaların birleşiminden ibarettir ve her an siz de birine denk gelebilirsiniz.

Ya da şöyle düşünün 2018 yılında ABD ile yaşadığımız sorunlar neticesinde dolar tarihi zirveleri görmüş, bununla birlikte borsa diplere vurmuştu. Yoğun çalışmalarımız sonucu sizinle oturduk, tartıştık ettik ve dedik ki “abi ekonomik konjonktür dibi vurdu, piyasa yanlış fiyatlama yapıyor, bundan daha kötüye gidemeyiz, hadi dolar satıp TL alalım veya borsadan hisse girelim zengin olalım.” Hiç lafı uzatmaya gerek yok bir siyah kuğu riski aniden gerçekleşti ve yaklaşık 1 senedir koronavirüs ile mücadele ediyoruz ki halen daha adam akıllı bir çözüm bulunabilmiş değil.

Bu süreçte sizin girdiğiniz bütün pozisyonlar zarar etti ve halen de etmeye devam ediyor. Peki sizin sermayeniz bu yanlış tahmininizin 1 senelik zararını karşılayabilir miydi? Hah işte yatırım yaparken ya da karşı yatırım nedir bunu öğreneyim de yapayım biraz para kazanayım derken bakacağınız ilk nokta burası güzel kardeşim. Piyasa adama tersten saplar. Net.

Karşıt Yatırım Stratejisini Nasıl Yaparım?

Şahsi tavsiyem piyasayı tam anlamıyla tanımadan ve kayıplara dayanacak mali gücünüz olmadan bu tip bir yatırım stratejisi ile hareket etmemeniz yönündedir. Ciddi bir tecrübe kazandıktan sonra, kısıtlı bir bütçeyle bu yatırım yapılabilir diye düşünüyorum. Yani borsa yatırımı stratejiniz şimdilik karşıt yatırım stratejisi değil. Bunun için bir süre daha bekleyin ve tecrübe edinin mutlaka.

Bunun yanında “abi ben iflah olmaz bir risk adamıyım, kumarsız-adrenalinsiz yapamıyorum” diyorsanız ve kaşıntınız fazla ise sizlere tavsiyem gidin VİOP piyasasında, dünyanın kontratı var orda. En düşük kontratlardan birini alın. Ama bu işlemi yaparken kendi tahminlerinizi ortaya koyun. Hani karşıt yatırım nedir diyip duruyorsunuz ya işte piyasanın tersine oynayın.

Endeks yükselme eğilimine mi girdi sen onun tersine oyna. Ondan sonra bir bak bakalım bu işten kazandın mı? Ne kadar para kaybettin (oransal olarak)? Yaşadığın strese değer mi?

Güzel bir kitap alıntısı ile yazıyı tamamlayalım. Yatırımcıların ya da inovatif bir fikri olanların yaptığı en büyük hata, kendi fikirlerine aşırı güven ve bu fikirlerin insanlar tarafından tamamen kabul edileceği yanılgısı ile fikirlerinin muhakkak satılacağı beklentisidir. Büyük masraflar ile yola çıkılan üretim ya da yatırım sürecinde fikrin tutmaması ya da satış gerçekleşmemesi ciddi bir sermaye ister. Ancak kişi sermayesini üretim ya da yatırım sürecinin başında tükettiğinden iflasa mahkumdur. Bu sebeple prototip muhakkak yapılmalı ve fikirler prototip yoluyla teste tabi tutulmalıdır.

Karşıt Yatırım Örneği

Karşıt yatırım stratejisini başarılı şekilde uygulayan adamlardan biri hastası olduğumuz Warren Buffet. Warren 2008 ABD krizi olmasının hemen ardında piyasaya çıkmış ve ABD hisseleri toplamaya başlayın demiştir. Kendisi de öyle yapmıştır bu arada. Yaklaşık 10 yıl sonra yani 2018 de portföyüne baktığında inanılmaz karlar ettiğini görmüştür.

Peki siz 2008 krizinde ABD’ye yatırım yapar mıydınız? Bir düşünün bakalım.

Karşıt Yatırım İçin İpuçları

Karşıt yatırımda kritik olan şeylerden birisi yatırım zamanlamasıdır. Platformda okuyucuların ağırlıklı kısmının henüz finansal okur yazarlığının olmadığını düşünmem dolayısıyla ve ağırlıklı yatırımcı kitlesinin küçük yatırımcı olduğunu görmem nedeniyle sizlere hiçbir zaman spekülasyonu tavsiye etmedim. Yine hiç bir zaman yatırım zamanlaması denilen şeyi ve trade yapmayı tavsiye etmedim.

Yatırım zamanlamasını, trade etmeyi ya da karşıt yatırımı tavsiye etmememin sebebi temel olarak kişilerin sermayelerinin zayıf olmasından ve tahminleri tutmadığında bunu karşılayacak herhangi bir sermayelerinin olmamasından kaynaklanıyor.

Karşıt yatırımın vazgeçilmesi ise yatırım zamanlaması ve bunu tutturmak için piyasada genelde bilinen bir kaç yöntem var ki bunu listelemekte fayda görüyorum.

  • Eğer piyasada finansal okur yazarlığı düşük olan kesim borsaya yatırımdan bahsediyor ise elinizde varınız yoğunuz ne varsa satın çünkü fiyatlar pik seviyede ve yatırım geri dönüş oranları en üst derecededir.
  • Karşıt yatırım stratejisinin reaksiyon zincirini takip edin. Olağanüstü haber- olağandışı tepki – ucuz ve değerli hisse- yatırım
  • Yabancı borsalarda bu şekilde bir yatırım planlıyorsanız -özellikle ABD piyasalarında VIX endeksini takip edin
  • Yatırım geri dönüş süresi kavramının ne olduğunu muhakkak öğrenin.
  • Bir hissenin olması gereken değeri nedir, hisse fiyatının düşük olduğunu nasıl tespit edersiniz onu muhakkak öğrenin
  • Ekonomik göstergelerin nasıl yorumlanacağını,piyasanın buna nasıl tepki vereceğini öğrenin.

yatirimkurusu

10 yıldır finans sektöründe denetçi, İngilizce biliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçeriklerin kopyalanması engellenmiştir.