Finansal Skandallar

Altın Ticareti İle Kara Para Aklama

Efenim cümleten selamlar. Bugünkü konumuz yine bir suç olan kara para aklama suçu. Lan bununla alakalı bütün yöntemleri anlatmıştın ve bunu kara para yazında yazmıştın diyenleri duyuyorum. Ancak bu sefer iş biraz derin ve teknik açıklama gerektiriyor. Daha doğrusu iki suç içeriyor. Önce kirli altın diye bir şey var. Bir de bu vasıtayla yine kara parayı aklama var. Ayrı bir başlıkta yazmak gerekti açıkçası. Konumuz altın ticareti ile kara para aklama meselesi.

Ben de bu işi netflix belgeselinden izledim. Tarihe ve kendime not düşmek dönem dönem dönüp bakmak adına altın ticareti ile kara para aklama yazısını yazmaya karar verdim. Sizler de nasiplenin.

Sorunun Köküne İnmek

Kara para aklama işi dünyanın ekonomik düzeninin genel bir sorunu tabi. Ancak burada işin altında yatan kavga başka. Toplanın mevzu geliyor. Efenim devlet yönetimi, iktisat nedir üzerine gibi yazılarımda atanmış ve seçilmişlerin kavgasını çok kez yazdım sizlere. Bu yazılarımda seçilmişlerin kendi bekaları için çoğu zaman sermaye gruplarının presi altında kaldığını anlattım. Seçilmişler seçilmiş olarak kalabilmek için sermayedarlar ile arayı iyi tutmak zorundadır. Bu yüzden siyaset akıllı ve zeki adamların işidir. Size medyada satılmaya çalışılan siyaset asla işin gerçek yüzü değildir. Sizler saçma sapan ideolojiler ile birbirinizle kavga etmeye lütfen devam edin. 

Hatta iş çoğu zaman kavga sınırı aşar ve sermaye grupları ellerindeki parayla önce seçilmişleri sonra atanmışları satın almaya çalışır. Esas kavga aslında sermaye gruplarının devletleri ele geçirme hikayesidir. Devletler de bunlara atanmışlarla direnmeye çalışır ama hep seçilmişler ve sermayedar grupları bu savaşı kazanır. Kahrolsun liberalizm.

Bir de son dönemde devletlerin proxy savaşı hikayesi mevcut. Bunun örneğini Karabağ mevzularında görüyoruz. Yani dönem dönem devletler de bu kara para işlerine izin vermek zorundadır. Çünkü bu savaşın yeni metodudur.Bu savaşların yeni metodu yeni finansman modelleri kurgulanmasına ihtiyaç duymuştur.

Konuya yine tümden gelim yöntemiyle mükemmel bir giriş yaparak sürecin neden sonuç ilişkisini anlattık. Gelelim işlerin operasyon boyutuna.

Yöntem Nasıl Açığa Çıktı

Efenim olaylar 2019 nisan ayında ABD de peydah oluyor. ABD’de savcı abiler Miami’de mukim Republic metals firması ile takipsizlik anlaşması yaptığını açıklıyor. ABD savcılığı tarafından kara para aklama kanunlarını uygulamamakla sorumlu tutuluyorlar. İşleri deşeleyince önce altın ticareti ile kara para aklama iş modeli ortaya çıkıyor akabinde ise iş ABD devletine dokunuyor. Savcılığın soruşturmanın üstüne gitmemesinin sebeplerinden birinin bu olduğu söyleniyor. Ancak iş sadece sorumlu tutmayla kalıp bir cezai yaptırım uygulanmıyor. İşin içinde olan kurumların uyum birimlerinin çalışma metodolojisini sıkılaştırması salık veriliyor ve konu kapanıyor.

Neyse işi ABD derin devleti meselesine getirmeden  teğet geçelim. ABD nin derin devleti çok da umrumda değil açıkçası. 

Altın kara para aklamada niye kullanılıyor agam bir sürü metod var dediğinizi duyar gibiyim. Kara para aklama işlerinde en büyük sorun aklanacak tutarın büyümesidir. Tutar arttıkça nakit artar, bu ise hem işlem adedini hem de fiziki varlığı arttırır. Parayı bir sanat eserine pırlantaya ya da küçük ama kıymetli olan bir şeye dönüştürürseniz fiziki transfer kolaylaşır. Tesadüfe gelin ki altın denen nane küçük ama kıymetli bir şey. Ve tabii ki altının takip edilemezliği. Yani yani nakitle satın aldığınız altın bulyonlarını alıp taşımanın ve diğer altınların içine karıştırmanın kolaylığı. Altını resmi hale getirmenize dahi gerek yok işi büyütmeyecekseniz. Her yerde para olarak geçiyor zaten.

Kirli Altın Meselesi

Altın ticareti ile kara para aklama meselesinden evvel suç olan bir başka unsura da değinelim. Burada odak noktamız hep kara para aklanması ama bu kirli altın meselesi de yasa dışı. Aslında netflix’te belgeselde izledim dediğim kısım işin biraz da bu boyutunda ve gelir durumu düşük insanların buralarda zorunlu olarak düşük ücretlere çalıştırılmasını eleştiriyor belgesel. Neyse çok uzatmayalım.

Normalde altın çıkarma işi öyle kafana göre yapacağın bir şey değil. Yani bizim köyde bir arazi var, onu kazdım, taşların arasından altın çıktı, bunları çıkartayım, sonra bulyon haline getireyim satayım diyemezsiniz. Çünkü uluslararası piyasada (bak uluslararası piyasa dedim, yazının altına kapalıçarşıda alıyorlar, kuyumcukentte rahat satarsın demeyin,beni deli etmeyin) bu bulyonları satamazsınız. Bunu satabilmek için üstünde üreten firmanın damgası ve bir referans kodu olması gerekir. Kirli altın denilen işte bu altın madeni fazla olan ülkelerde kaçak göçek çıkartılan altınlardan ibarettir. Yani kaçak madencilik faaliyeti.

Bu altınların alım ve satımı suçtur. Altını bu şekilde bulyon (kimi kaynaklarda ingot deniyor ikisi farklı da olabilir bilmiyorum) şeklinde alım satım yapan firmaların altının kökenini araştırması gerekir. Altın madenin kaynağının kaçak bir altın madeni olduğunu biliyorsanız ve bunu işliyorsanız bu suçtur.

Ancak kaçakçılar bunu da çözmenin bir yolunu bulmuştur. Kaçakçılar muhtelif evrak sahtecilikleri, daha önceki bulyon referanslarını kullanmak, kaçak ve kaçak olmayan altını eriterek birbirlerine katmak suretiyle bir şekilde sisteme sokuyorlarmış bu altını. Detaylıca araştırmadım. Karela vakası var bununla alakalı, ona ayrı bir yazı gireceğim ama araştırmalar devam ediyor şu an. Bu burada kalsın. Yani altın kaçakçılığı ayrı bir suç.

Altın Ticareti İle Kara Para Aklama

Gelelim altın ticareti ile kara para aklama nasıl yapılır meselesine. Hemen iş modelini anlatalım. Şimdi ABD’desiniz. İşte bilimum pislik faaliyetten kazanç elde ettiniz. Elinizde yüklü nakit var ve bunu sisteme temiz bir şekilde sokmanız lazım.  Hemen birlikte madencilik manasında çok rezervi olan Peru Bolivya gibi ülkelere gidiyoruz. Buraların seçilmesinin sebebi hem madenlerin fazla olması hem de kaçak madencilik faaliyetinin yüksek olması.

Güney Amerikaya gidip bir çok altın madeni şirketi kuruyoruz. Bu kurduğumuz maden şirketlerinden bol miktarda altın satın alıp parasını cebimizdeki nakitle değil (abd.de şu aşamada sokarsanız yakalanırsınız) kredi çekip ödüyoruz. Daha sonra bu firmalardan ithal ettiğimiz boş kutuları şirkete taşırken gerçek altını piyasadan kirli para ile bir çok parçada topluyoruz. Buradan aldığımız madenleri depoya yolluyoruz. Durumu gümrük müşavirine izah ediyoruz. O da bize diyor ki oğlum bak dikkat çekmeden yapın şu işi, bu altın, Türkiye tabiriyle direk kırmızı hatta düşecek. Kırmızı hat demek her bir konteynerin açılıp içine bakılması demek. İhtiyatlı olun. Konteynerin %5 ini geçmesin boş kutular.(%5 tamamen benim uydurmam) 

İşte karşı taraftaki şirkete 105 bulyon altın sipariş edip faturayı böyle kestiriyoruz. Adamların fiilen gönderdiği 100 bulyon. 5 bulyon bizim akladığımız tutar ile el altından piyasadan topladığımız altın olacak.

Şimdi gelelim bunları sisteme sokmaya. Size bu altınları nakitle almadık demiştim. Eğer nakitle alsaydınız ABD maliyesi “hop bro nerden çıkardın lan o kadar nakdi, senin sermayen 10 lira, siz kimi koparıyonuz” deyip tepenize binecekti. Ama ne yaptın? Gittin bankaya, kardeş benim ithalatım var dedin.Bana kredi ver dedin. Bankacı atlar zaten, abi hemen kredi verek, teminatı da bu ithalat işleminin vesaikleri olsun filan. Biliyoruz oğlum bunların alayı süpermarketçi, ciğerini biliyoruz.

Neyse. Çaktın krediyi, getirdin altınları. Sonra bu altınların tümünü rafineride eritip bir araya getirdin ve ABD hazinesine sattın. Aldığın parayla kredi borcunu ödedin. Orada piyasadan kaçak göçek topladığın altınlar kadar parayı sisteme sokmuş oldun. Mis gibi. Takip etse edebilir mi? Edemez. 

Şimdi burada çok suç var. Gemide filmi mode on: Kara paranın kazanıldığı faaliyetler ana husus. Bunlar zaten bir suç. Ancak devletler bunu önleyemiyor. Burada nakit ürüyor. Daha sonra Peru v.b ülkelerde altın ihracatı yasak. Bu da kaçakçılık. Ha bu ülkelerde kaçak göçek altın madeni üretmek ayrı suç. Geldin bir de bunu akladın içerde. Mis gibi. 10 tane müebbet yatarın var. 

Özet Geç Tayfası

Özet geçecek olursak kara para, altın ticareti için çekilen krediler, Güney Amerika ülkelerinde kurulan kaçak madenler ve bunlar üzerinden gerçekleştirilen sahte ithalat, sonra bunların yerine gerçeğinin el altından satın alınıp konması, satılması ve elde edilen nakit ile kredinin ödenmesi suretiyle aklanmış oluyor. Hadi geçmiş olsun.

Ecnebiler altın ihracatı yasak olan ülkelerden kaçak madencilik yollarıyla gerçekten ithal edilen altına da kara/kirli altın diyorlar. Bunu da normal kara para aklama gibi ayrı bir suçu var. Ancak burada hem kirli altını temiz altına çevirme hem de altın ticareti ile bir kara para aklama hadisesi var. Welcome to USA…

Burada kirli altının temizlenmesinde uygulanan metodun kara para aklama metotlarından paravan şirketler ile olmayan işleri yapma ve vergi incelemesine tabi olmayacak derecede küçük iş yaparak fatura kesme sınırının altında altın üretme olduğunu görüyoruz. ABD’de bu iş ayrı suç. Tabi bunun yanında kara para aklama da birlikte geliyor. Adam resmen suçta combo yapıyor.

Yine bir kaç metot daha var. Bahsetmezsem döversiniz. Şimdi bunu yapan da bir İsviçre bankası. Efenim önce İsviçre’den altın dolu bir özel jet havalanıyor. Sonra bu jet Kolombiya’da bir piste iniş yapıyor. Kolombiya malum girmiyorum o mevzuya. Hepiniz Escobar dan biliyorsunuz. Oradaki kara para jete yükleniyor, altınlar veriliyor. Kara para dolu jet bilimum vergi cennetine uğraya uğraya İsviçre’ye geri dönüyor. Daha sonra altınları alan Kolombiya lı tayfa biz madenden çıkarttık bu altınları deyip bir güzel bunları Kolombiya merkez bankasına yediriyorlar. Aklanan paralar zaten vergi cennetlerinde. Kolombiya merkez bankasından alınan paralarla da İsviçredeki bankaya ödeme yapılıyor. Tertemiz iş.

Burada kara para aklamanın kritik noktası olan görülmeyecek/denetlenmeyecek kadar fazla işlem, küçük tutar modeli sürdürülmeye devam ediliyor. Teknoloji geliştikçe tutarlar düşüyor. Resmi kayıtlarda örnekler çok. Mesela hiç altın madeni olmayan karayiplerde yılda 435 milyar dolar altın ihracı yapılmış. Lan ! Son notumuzu düşerek yazımızı bitirelim. Kara para aklama işleri blockchain gibi teknolojilerin ilerlemesi ve kamu bacağında kullanılması ile artık iyice zorlaşacak. Bu aşamada altın ticareti ile kara para aklama ve sanat, pırlanta vb ile kara para aklama eylemlerini daha fazla göreceğiz.

Altın ticareti ile kara para aklama yazımızın sonuna geldik efenim. Esen kalınız.

yatirimkurusu

10 yıldır finans sektöründe denetçi, İngilizce biliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçeriklerin kopyalanması engellenmiştir.