Finans

Kredi Çekme Kararı

Bu yazımızda değineceğimiz konu kredi çekme kararını nasıl, neye göre vermeniz gerektiği meselesi. Efenim yazımız borç yazısının devamı niteliğinde aslında ama bu yazı ile borç yazısı arasında fark var. Şöyle ki borç yazısında genel olarak mevcut sisteme güzel bir giydirme yaptık ve muadil bir sistemin yakın gelecekte görünmediğini söyledik. Bu yazımızda ise mevcut borç düzeninden en az zarar görmeniz için bir kaç tavsiyede bulunacağım.

Nasıl kredi kullanırım vs. İçin geldiyseniz nasıl kredi çekilir yazımı okuyun.

İnsan Niye Borçlanır?

Borç almanızın iki sebebi olur. Ya bu parayı bir yere yatırıp daha fazla gelir bekler ve geri ödeyene kadar aradaki faiz farkına katlanırsınız ya da tüketmek için borç alır, tüketeceğiniz mala daha erken sahip olmanız nedeniyle faiz farkını ödersiniz. Yani paranın zaman değeri meselesi hep ön plandadır ve ön planda olmalıdır.

Borç yazımda üstüne basa basa söyledim tekrar söyleyeceğim. Mevcut ekonomik düzenin sağlıklı bir şekilde yürümesi ve herkesin mutlu olması için sizin tüketmeniz gerekir. Tüketmeniz için ise sizin aklınıza bunu yerleştirmeleri lazım. Bu da medya, sosyal medya vs. Mevcut sitemde gördüğünüz sağdan soldan fırtan reklamlar aracılığı ile sürekli tetiklenir.

Beynin enteresan bir çalışma mekanizması var. Dışarıdan sürekli olarak belirli bir veriye maruz kaldığında bir süre sonra ona direnmeyi bırakıp doğrudan kestirmeden giderek (muhtemelen buna karar verirken sürekli tekrarlanmasını esas alıyor) veriyi doğru kabul ediyor. Bunu özellikle siyasilerin propagandalarında görürsünüz. 

Propaganda sanatının ünlü icracılarından Goebbels de bu dediklerimi onaylar. Goebbels “kalabalıklara ne söylediğinizin, söylediklerinizin doğru veya yanlış olmasının bir anlamı yok, önemli olan onu ne ladar fazla tekrarladığınızdır” der.

Kredi-cekme
Sizin yerinize ben saydım, resimde tam 2.900 TL var.

Özetle tüketim toplumu denilen nanenin birer mensubu olmamız hasebiyle tüketme bize mutluluk veriyor. Yani nitelikli bir şeyden bahsetmiyorum. Aldığınız şeye bağlı olmadan salt tüketim faaliyeti sizi mutlu ediyor. Üzgünüm bu benim için de geçerli. Çünkü böyle kodlandık. Kitlesel iletişim araçları sağolsun.

Bizler için tüketme = mutluluk olduğundan dolayı mutluluk bağımlılığı nedeniyle tüketiyoruz. Bir süre sonra gelirimiz yetmiyor ve tekrar borçlanıyoruz. 

Kredi Çekme Karşılığında Neyi Veriyoruz?

İşçi olsun esnaf olsun fark etmez.Borç karşılığında sattığınız şey zaman ve enerjidir. Yani borç alırsınız, geri öderken faizi ile birlikte ödeme yaparsınız. Ödemeyi yapmak için esnafsanız daha fazla mal satmanız/üretmeniz/hizmet vermeniz işçiyseniz daha fazla çalışmanız gerekir. 

İki faaliyette de zaman ve enerji kaybedersiniz. 

Çelişki

Günümüz ekonomik ve sosyal yaşamı eski insanlara göre çok özgür görünüyor değil mi? Bence çelişki burada başlıyor. Eskiden insanlar gönülsüz köle idi. Şimdi kölelik sabit, sadece gönüllü köleyiz. Yani arzularımızın,isteklerimizin (ki çoğu toplumun dayatmasından ibarettir) kölesiyiz.

Açıkçası bu kadar çok özgürlükten bahsedilip bu kadar çok köleliğin olması benim için ciddi bir çelişki ve komik. Tabi dediğim üzere ben de bu komednin tam içindeyim sizden farklı değilim yani. Ancak hep dediğim üzere bu mevcut modelin yıkılması imkansız. Bunun için ancak endüstri 4.0 masalının tamamlanıp iktisat biliminin temelli ortadan kalkması gerekiyor.

Kredi Çekme

Bu kadar saydık sövdük. Gelelim yazının tavsiye nispetindeki bölümlerine. Tabi bence yazının en mühim olan paragrafını önden vereyim: Şirketler ve insanların bilançoları ile gelir tabloları ve hatta nakit akım tabloları vardır. İnsanların çoğu benim gibi anormal bir insan değilseniz bu tip tablolar tutmaz. Ancak tutmalıdır. Bu durum biraz bilanço analizi yapmayı biliyorsanız size şunu gösterir “bilançolarımın aktif tarafında yani varlıklarımın içinde yani mal varlığım içerisinde bana düzenli getiri sağlayan/giderlerimi azaltan varlık sayısı çok az”

Oysa bir şirket varlık edinimini bunları satmak ve gelir tablosuna gelir elde etmek maksadıyla gerçekleştirir. Fakat siz sürekli size gelir getirmeyen apır sapır tüketim ürünleri alarak gelir yaratma kapasitenizi mahvediyorsunuz ve muhtemelen borsa yatırımı için size böyle bir hisse tavsiyesi versek bana küfür edersiniz hepiniz.

Kredi çekme k istiyorsunuz. Önce bunun sebebini irdelemek lazım. Yani yatırım için mi borçlanıyorsunuz yoksa günübirlik tüketim ürünleri için mi borçlanıyorsunuz? Bence için kritik noktası bu. Eğer hala tüketim ürünleri için (cep telefonu, tablet, çamaşır makinesi, buzdolabı…) kredi çekiyorsanız kapatın şu yazıyı, buraya kadar anlattıklarımı  anlamamışsın demektir zaten.

Yatırım için kredi çekme ye evet tüketim için kredi çekme nin sonu iflas… haberiniz ola. Sizi mutlu edecek şeyler için değil size gelir getirecek şeyler için kredi çekin. Yaptığınız yatırımlardan para kazandığınızda zaten mutlu olacaksınız.

Kredi Çekmeden Mal Sahibi Olabilir Miyim?

Şimdi tabi hepiniz bana ana avrat düz gidiyorsunuz. On misli katıyla size iade ediyorum iyi temennilerinizi. Ama aklınızdaki şeyleri de biliyorum.

Efenim ev-araba ihtiyacım var. Ben para biriktirsem o malın şimdiki fiyatı kadar para biriktirene kadar malın fiyatı artıyor. Çünkü ekonomik göstergelerden takip edebileceğiniz üzere sürekli bir enflasyon var güzel memleketimizde. Cari açık sorunu nedeniyle de ne enflasyon sorunu ne de dolar sorunu bitmiyor, bitmeyecek gibi de görünüyor. Dolayısıyla ben borçlanmadan nasıl mal sahibi olacağım.

Evet hem ev hem de araba (araba konusunda çok tereddütlüyüm ama çora çocuğa karışınca lazım oluyor) için bilançonun aktif kısmındaki gelir getiren maddesini yumuşatabiliriz. Çünkü konut ve araç sizin gelirinizi arttırmıyor lakin giderinizi arttırıyor. Bir yandan da bu malları kullanıyorsunuz ancak nispeten de olsa enflasyona karşı korunuyor ve servet edinmiş oluyorsunuz.

Ancak ikinci ev ve ikinci araba filan elzem değilse kesinlikle tavsiye etmediğim yatırım tipidir. Çünkü ikinci evin ve ikinci arabanın gider düşürme kapasitesi ilkine göre genelde düşük olur. Ya da şöyle söyleyelim sizin gelir getirici/gider düşürücü aktif olarak nitelendirmeniz gereken ve sayısını arttırmanız gereken aktifler arasında birinci ikinci ya da üçüncü sırada yerini almaz.

Ha ne zamanki gelir yaratma gücünüz bu ikinci ev ya da araba yatırımını kaldırır o zaman riske girebilirsiniz. Ancak o zaman devreye değer yatırımı girmelidir. Çünkü emlak balonu yazımda ya da yatırım geri dönüşü yazımda hesaplama detaylarını verdiğim üzere bu teferruatlı hesap gerektiren yatırımlardır ve yatırımın kendisinin değer artışı tahminleriniz içinde yer almalıdır.

Kredi Çekerken Neye Dikkat Etmeliyim?

Borçlanırken dikkat etmeniz gereken şey borç ödeme gücünüzdür. Borç ödeme gücünü çoğu insanın hesaplayamıyor olması nedeniyle bankaların  hesaplaması gerekir. Ancak birçok bankacılık skandalına sebep olan süpermarket bankacılığı ve bu vahşi kapitalizm jungleında varlık mücadelesi veren kamu denetim elemanlarının raporlarının dikkate alınmaması bankaların borç ödeme gücünü yanlış hesaplamasına neden olabiliyor.

Bu yüzden borç ödeme gücünüzü doğru hesaplamanız gerekir. Bu bambaşka bir yazının konusu ki ilerleyen zamanda bununla alakalı yazı gelecek. Şimdi maddeler halinde yazalım.

-krediyi ne için çektiğinizi tekrar gözden geçirin

-getirili/gider azaltıcı aktif olmayan şeyler için kredi çekmeyin ve para biriktirin öyle alın

-getirili /gider azaltıcı aktif ne kadar gider azaltacak iyi hesaplayın.bunun için yatırım geri dönüş süresi yazını muhakkak okuyun hesabınızı öyle tutun

-borç ödeme gücünüzü doğru düzgün hesaplayın

Esen kalın.

yatirimkurusu

10 yıldır finans sektöründe denetçi, İngilizce biliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçeriklerin kopyalanması engellenmiştir.