Finans

Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir ?

Efenim bu yazıda konumuz bireysel kredi kullanırken çok ciddi öneme haiz olan kredi puanı ve bu kredi puanı nasıl yükseltilir meselesidir. Kredi çekme kararını almadan evvel muhakkak bu puana bakmanız ve değerlendirmeniz gerekmektedir. Hatta kredi kartı başvurusunda bulunmadan bile kredi puanınızı kontrol edin. Çünkü birazdan bahsedeceğim üzere Bankalara yapacağınız her kredi başvurunuz kredi puanını düşürür.

Kredi Puanı, Findeks Notu, KKB Notu Nedir?

Efenim kredi puanınızı bu hesaplama işlemleri ile görevlendirilmiş findeks’ten öğrenebilirsiniz. Tekil sorgulamalar ücretli. Pakette alabiliyorsunuz ama ben pek tavsiye etmiyorum. Zaten kaç kere krediye başvuruyorsunuz.

Peki buradan kredi puanı nı öğrendiniz. Şimdi bunun çıktısını alıp bankaya gitmeyin. Bankalar zaten bu hizmetin parasını verdiğinden her vatandaşın notunu görebiliyorlar. Bu sizin için var. Yani devlet diyor ki hacım önce şu notuna bak, bankaya gidip yoğunluk yaratma, kendini bil, puanını bil ona göre git.

Peki bu findeks notu nedir, bu notu nasıl yorumlayacaksınız o kısma geçelim.

Kredi Puanı Aralığı

kredi-puani-derece

Efenim findeks notu dediğimiz şey 0 ile 2000 puan arası olan, sizin muhtelif kurumlarda ödeme performansınızı gösteren bir şey. Kredi puanı sizin geçmiş ödeme performansınızı gösterir ve bankaların hepsi de bu puana bakar.

Bu uygulamada banka dışı finans kurumları dediğimiz evshop vb. tarzda senetle alım-satım yapan firmalar, Turkcell-Vodafone ve Türk Telekom’un hattınıza istinaden sağladığı finansmanlar (fatura üzerine telefon almak) ve taşıt firmalarının finansmanları (mesela araba bayiisine borçlu olduğunuz tutarlar) olduğundan buralardaki ödeme performansınız da Findeks notunuzu etkiler. O yüzden banka dışı kurumlardaki ödemelerinize de dikkat edin.

Kredi Puanı Yorumlaması

Puan aralığı şu şekilde işler genelde;

0: muhtemelen daha önce hesap dahi açmadınız, sorun olmaz, gidin bankacıyla bi konuşun o yardımcı olur zaten.

1-700: leş, dışarı çıkma abi. Yani bankanın önünden filan geçerken dikkat et. Olm naptın bu puana gelmek için Bankalar Birliğine gidip ana avrat küfür mü ettin bu ne lan. Hayır bu puana gelmen için ciddi uğraşman lazım. Ulan tefeci bile kredi vermez sana ya.

700-1.099: görüyorum ki ödemelerini aksatan, ancak çok aksatan bir kardeşimizsin. Pizımla deyılsın demiyorum ama kardeşim biraz götüne başına dikkat et, gelirine göre harca, bak ayarı tutturamamışsın, kredi verilebilir de verilmeye bilir de. Bu tamamen o dönem Bankaların risk algısına bağlı. Yani kredi verme isteğine. Kefil, teminat filan da istenirse terslenme.

1.100-1.499: görüyorum ki zaman zaman, az da olsa ödemeler aksıyor. Nedir ne değildir içeriğine bakılır. Zorlarsa verilir. Ancak Bankalar sana kredi vermek zorunda değil. En iyisi şöyle Ocak başı, Nisan başı, Temmuz başı gibi bi git bankalara 

1.500-1.700: Gel gel ,krediye gel… Kredi puanı m olsa da ben alsam lafları ile karşılaşabilirsiniz. Sorun çıkmaz bas geç. Faiz pazarlığına oturabilirsin.

1.700-1.900: Ağbiciğim, sen gel, sen gel mübarek, sen finans dünyasının aradığı müşterisin, ödemelerini düzenli yapan, günü gününe ödeyen mükemmel adam gel, Findeks dile gelse de anlatsa… Sen gel abicim.

Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

Kredi puanı nız düşük geldiyse bunu yükseltmenizin birçok yöntemi var ancak konuya girmeden size ilk tavsiyem şu olacak.

Şu ATM’lerden, internet şubelerinden telefonunuza gelen SMS’lerden kredi başvurusunda bulunuyorsunuz ya, o başvurularınızdan her biri sizin kredi puanı nızı düşürür. Saçma sapan başvurular yapmayın. Denemek maksatlı başvuru yapmayın. Yani gereksiz yere başvuru sayınızı arttırmayın. Gördüğüm en sıklıkla yapılan hatalardan biri bu.

Bunun dışında kredi puanı nız kötü ise bunu arttırmanın yolları var. Nasıl yaparsınız? Bunun ilk koşulu ödemelerinizi düzenli yapmak. Şimdi diyeceksiniz ki kardeşim bir ödemem yok ben napayım. O zaman gidin bir bankadan hesap açtırın, hesaba düzenli para yatırın. Taban puanınız bir artsın. Süreci hızlandırmak için, gidin bankacıdan nakit karşılığı kredi kartı isteyin. Mesela 500 TL yatırın, 500 TL mevduatınıza bulunan paraya karşılık kredi kartı isteyin. O kredi kartıyla alışveriş yapıp ay sonunda ödemesini yapın. Bunu 3 ay sürdürsen puanın roketler zaten.

Yine bankacıya kredili mevduat hesabı açtırtın. Kredi kartı çıkmıyorsa bunu yaptırın. Buradan bakiyeyi eksiye düşürüp ay sonunda ödeyin. Otomatik talimat v .b. verin. Bu da puanı yükseltir.

Bunun dışında kartı ve hesabınızı kullanın. Havale, EFT yapın. Ayrıca otomatik ödeme talimatı bağlatın. Mesela bu kredi kartına su faturasını bağlatın oradan ödensin. Bu da arttırır puanınızı.

Ödemelerinizi de aksatmayın kesinlikle. Yani kâğıdı kalemi elinize alıp aylık gelir gider hesabınız yapın yahu. Daha bunu yapamayan bir sürü adam biliyorum. Sonra ödeme güçlüğüne düşüyorsunuz. Yapmayın etmeyin arkadaş ya.

Kredi kartı ödemelerinizde bir sene boyunca sürekli asgari ödeme tutarını ödediniz ancak hiç toplu ödeme yapmadıysanız bu da sizin kredi puanınızı düşürür. Ortalama senede bir kez toplu ödeme gerçekleştiriniz.

Efenim kredi puanı nasıl yükseltilir yazımızın sonuna geldik. Esen kalınız.

yatirimkurusu

10 yıldır finans sektöründe denetçi, İngilizce biliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçeriklerin kopyalanması engellenmiştir.