Finans

Pos Tefeciliği Nasıl Yapılır ?

Efenim cümleten selamlar. Biliyorsunuz platformumuzun ana konuları genelde finansal ahlaksızlık, sapıklık, itlik ve uğursuzlukların anlatımı şeklinde. Sayfaların okunma analizlerine baktığımda da tefeci yazım zirvelerde oluyor hep. Gerçi bu durumun güncel ekonomik sorunlara ilişkin olduğunu düşünsem de umarım böyle değildir diyerek yazılarıma devam ediyorum. Bu günkü konumuz da pos tefeciliği nasıl yapılır meselesi.

Tefeciliğin oldukça modernize edilmiş bir yorumu olan pos tefeciliği nasıl yapılır yazımızda yine sizlere tefecilerin eline düşmemeniz için muhtelif tavsiyelerde bulunacağız. Uzun vadede Türkiye’deki lider finansal okuryazarlık programlarından biri olacağına inandığım platformumuzun bu kritik yazısına çok beklemeden başlayalım.

Pos Tefeciliğini İnsanlar Niye Yapıyor?

Efenim bu işlem sadece ve sadece devletin , bankacı olmak isteyip de sermaye azlığı nedeniyle bankacı olamayan insanların önüne, sürekli engel koyması nedeniyle oluyor. Aslında her şey serbest bırakılsa bu adamlar zaten bu sistemin içinde eriyip gider. Bankacılık sektörü sonuçta rekabetçi oligopol piyasasının şiddetle hissedildiği bir sektör. Bu elemanlar buna dayanamaz. Ancak muhtelif sistem çarpıklıklarından faydalanan arkadaşlar ve banka kurma hayali olan ekip bu işi yapıyor. Baktığında hiçbir riske girmeden gayette güzel komisyon alıyorlar. Alacak tahsil riski yok, alacağını tahsil edemediği için suça bulaşma riski yok, peşin tahsilat mevcut…

Pos Tefeciliğini İnsanlar Niye Kullanıyor?

Şimdi biliyorsunuz bankacılık faaliyeti (bence) kadim bir meslek. İnsanların cebinde parası yokken erkenden almak istediği şeyleri insanlara sunma imkânı tanıyor. Bunun için insanlardan faiz adı altında bedeller alıyor. İşte çoğu insan yanlış kredi çekme kararları nedeniyle bu faiz maliyetini ve nakit akışını sağlayamayıp dönem içerisinde finansal yetilerini kaybediyor.

Bir süre sonra kredi kartı limitlerini ya da adetlerini arttırıp buradan çektiği nakit avanslar ile diğer kredi kartlarının asgari ödeme tutarını kapatmaya çalışıyor. Ancak burada sorun temel olarak gelir düşüklüğü. Lakin kişiler bu süreçte bunu görmüyor açıkçası. Oysa nakit avansın faizi daha yüksek. Sonuç olarak kişinin kredi puanı zayıflıyor, kredi ve kredi kartı alamaz hale geliyor.

Bu aşamada kişilerin iki tane alternatifi var. Ya gidecek bankalara diyecek ki arkadaş benim gelirim şu, aylık ödeme gücüm bu, benim kredi kartlarımın önünü alamıyorum, hem siz takip yakın izleme rakamlarıyla uğraşmayın, hem de krediye çevirelim bu işi kartları da kapatın deyip bu kredi kartı borçlarını taksitli kredi haline getirecek. Ya da pos tefecilerinin kucağına düşüp ciddi komisyonlar ödeyerek daha da batağa sürüklenecek. Tabi genelde ikinci ve hatalı olan seçeneğe talep çok oluyor. Bu durumlara düşmemeniz için sizlere kredi kartı nasıl kullanılır yazımızı yazdık. Adam gibi kullanın şu b*ku.

POS Çalışma Mantığı Özeti ve Tefecinin Maliyeti

Sayfamızda tüccar tayfanın pos sorunlarına çözüm bulmak için yazdığım bir pos yazım vardı. Bu makinelerin hangi maksatla ne koşullarda kullanıldığının detaylarına oradan ulaşabilirsiniz. Ancak kısaca diyebiliriz ki kişilere cebinde para olmadan alışveriş yapma imkânı sağlayan bu makinelerin kulanım bedelleri: internet hatları, bakım masrafları, alt yapı masrafları sizin alışveriş yapmakta olduğunuz firmalardan komisyon adı altında kesilir. Yine bunun yanında işlem yapılan kredi kartının  ait olduğu banka kendi bankası da olsa başka banka da olsa buradan bir komisyon kesintisi yapılmaktadır.

Yani Pos tefeciliğini yapan arkadaşlar bu maliyetlere katlanmaktadırlar. Bunu belirtmek istedim.

Pos Tefeciliği Nasıl Yapılır?

Efenim genelde el ilanlarında, arabanın kenarına köşesine sıkıştırılan kartlarda, internet reklamlarında ya da Google aramalarında gördüğünüz ”kredi kartı borçlarınızı taksitlendiriyoruz” “kredi kartı borcunuzu biz ödeyelim” gibi şeyler pos tefeciliğidir.

Sistem şu şekilde işlemektedir. 10.000 TL borcunuz olan bir kredi kartınız mevcut. Bu elemanlara ulaşıyorsunuz. Bu elemanlar sizin kartınıza el koyuyorlar. Tabi bu sırada birliktesiniz. Önce ceplerinden ödedikleri nakit para ile sizin kredi kartınızın 10.000 TL borcunu bir güzel kapatıyorlar. Sonra kendilerine ait olan bir dükkâna gidip 10.000 TL alışveriş yapıp bunu taksitlendiriyorlar. Burada pos tefecisi için kritik olan husus dükkânın “kredi kartına taksit yapabilen bir sektörde” faaliyet göstermesidir.

Eskiden bu işler hep kuyumculardan dönerdi. Lakin devlet baboşun kuyumculardan yapılan alışverişe taksitlendirmeyi kısıtlaması ile başka sektörlere kayılmaya başlandı. Yani pos tefecileri BDDK’nın uygulamalarını yakından takip etmek zorunda. Sürekli değişiyor.

Biz devam edelim. Kartınızın borcunu ödediler, sonra gidip alışveriş yapıp onu da taksitlendirdiler. İşiniz bitti mi? Hayır. Şimdi sizden nakit olarak ya da başka bir kart alarak, başka bir dükkândan %5 ya da %10 (bunları araştırdım, bazıları %5 alıyor bazıları %10 alıyor, neye göre değişiyor bilmiyorum açıkçası bu oranlar) komisyon alıyor. Biz %10 diyelim. 1.000 TL adamlara bu sağladıkları kolaylık (!) için nakit ya da kartlı ödeme yapıyoruz.

Burada pos tefecisi arkadaşla işimiz bitiyor. Yani tefeci yazımda üstüne bastığım, olm yapmayın etmeyin önce topuklarınız, sonra evinizi arabanızı en son da yakınlarınızı kaybedersiniz dediğim iş modeli burada mevcut değil. Niye ? Parayı peşin veriyon zaten. Adam oradaki payını direk senden alıyor. Daha da görmezsin tefeci ekibini. Ödemekte zorlanırsan bankaların avukatlarıyla cebelleş olmaya devam edersin.

Yine mi Süpermarket Bankacılığına Küfür Var?

Efenim malumunuz süpermarket bankacılığı denen naneye karşı bir finansçıyım. Süpermarket bankacılığı bu pos işlerinin de altından kafasını çıkaran bir şey. Oğlum bunu nasıl bağladın lan diyenler toplaşın.

Efenim malumunuz bu süpermarketçiler eline geleni yoldan geçene satma kafasında olan takım elbiseli güzel ablalar yakışıklı abiler. Şimdi ortalama bir bankacı bu kafayla hareket etmez. Çünkü ortalama bir bankacı bilir ki sattığı mal paradır ve para dünyanın en likit varlığıdır. Yani satma sorunu yoktur. Ali’ye satamazsa Veli’ye satabilir.

Dolayısıyla para işlerinde seçici olan her daim elinde para olandır. Niye böyle diyorum ? Çünkü yaptığınız işin hukuki boyutları vardır.

Şimdi bu pos cihazları alınıp satılıyor vs. Bunlardan uyum biriminin sorumluluğu var. Bakmayın siz Türkiye’de uygulanmadığına. Uyum meselelerinin ciddiye alındığı bir ülkede (Türkiye’de gerçekten ciddiye alınmıyor) öyle kafana göre pos cihazı verip vs. yapamazsın. Çünkü kanuna aykırı fiilden kaynaklanan para kara paradır. Sen de buna göz yumarsan sorumluluğun doğar.

Bu İşlemlerden Karlı Çıkar Mıyım?

Sağa sola sallayacağız diye meseleyi dağıttık. Toplayalım. Taksitlendirme işleminin size maliyeti de yukarıdaki 1.000 TL’ lik komisyon + bankaya ödeyeceğiniz taksitli işlemler nedeniyle alınan faizdir.

Siz bu işi kullanan olarak kesinlikle karlı çıkamazsınız. Çünkü hiçbir banka gidip sizden %5-%10 komisyon almaz. Üstüne bir de taksitli işlemin faizini ödeyeceksiniz.

Yani bankanın yapılandırma imkânını kullanmadan pos tefecilerine düşüyorsanız her türlü zarardasınız. Ha banka yapılandırma yapmayabilir mi? Tabii ki yapmayabilir. Tamamen bankanın inisiyatifinde bir mesele. Ancak bankalarda yapılandırma eğilimi çoktur.

Pos Tefeciliği Yasa Dışı Mı?

Evet, %100 evet. Bilindiği üzere devletten izinsiz olarak faiz ya da her ne ad altına olursa olsun bir ivaz karşılığı ödünç para verme işleminin yapılması yasaktır.  Çok zorlamayın. Çıkarır vururum masaya Yargıtay kararlarını. Var yani bunlar içtihat haline gelmiş.

Yine bu işlemle birlikte olmayan alış satış yaparak vergi kanununa da muhalefet etmektesiniz. Şöyle ki size yukarıda kredi kartınızdan 10.000 TL taksitli işlemin yapılacağı şirket meselesine değinmiştim. İşte burada o işlemi normalde bir mal alarak yapmanız gerekiyor ki pos slipinin üzerinde “… karşılığı bir mal aldım” filan da yazar. Bu da vergi kanuna pos tefecisi açısından aykırılık teşkil eder.

Sonuç olarak toparlayacak olursak bu işlere bulaşmadan önce gidin bir bankayla konuşun. Sizin kredi kartınızı yapılandırma maliyetleri nedir ? Kartınız takipte olsa da konuşun. Hatta gidin pazarlık yapın. Temerrüt faizinin pazarlığını yapın, avukatlık ücretinin pazarlığını yapın. Tabi cebinde beş kuruş olmadan bu pazarlık masasına kimse oturmaz senle. Nakit kraldır. Konuşmadan önce naktin bir kısmını çıkarıp masaya koyarsanız işler ve yaklaşımlar değişir. Sizden peşin para ödeme isteyeceklerdir. Bunu bulup buluşturun. Eminim hiç birisi pos tefecilerinin almakta olduğu %5 ya da %10 komisyona denk gelmez.

Pos tefeciliği nasıl yapılır yazımızın sonuna geldik efenim esen kalınız.

yatirimkurusu

7 yıldır finans sektöründe denetçi, İngilizce biliyor, bir kızı var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu