Finans

Hangi Pos Cihazını Almalıyım ?

Efenim bu günkü yazımızda konumuz hangi pos cihazını almalıyım meselesi. Yazımızda hangi pos cihazını almalıyım sorunuza cevap bulacak bunun yanında pos cihazı kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlara, kimlerin pos cihazı kullanması zorunluluğu olduğuna, pos cihazında bankaların yaptığı fiyatlamalara ve nelere dikkat etmeniz gerektiğine, yazarkasa pos, sanal pos ve mobil posların ne olduğuna değineceğiz.

Pos cihazını üstündeki tuşları, hangi menüden nereye gideceğiniz anlatıp yazıyı uzatmaya gerek duymuyorum. Herkes kullanıyordur, kullanmıyorsanız da ortalama Türkçe bilen bir kişi için hazırlandığından çok zorluk çekmezsiniz zaten.

hangi-pos-cihazini-almaliyim

Masaüstü Pos Nedir ?

Efenim pos temel olarak müşterilerin kredi kartlarından ya da hesaplarına bağlı olan normal kartlarından alışveriş bedellerinin tahsil edildiği cihazlardır. Bu pos cihazlarının çok çeşidi var ama biz temel olarak bunları ikiye ayıralım. Masaüstü pos ve mobil pos diyelim.

Masaüstü pos internet hattına/telefon hattına bağlı çalışır ve yerinden ayıramazsınız. Yani paket servis için masaüstü pos cihazı kullanılmaz. Perakende üzerine kurulu olan ve satış yapan bir dükkanınız var ise masaüstü pos kullanmanız makuldür. Size masrafı bankaların aldığı muhtelif ücretler dışında (aşağıda başka bir başlıkta anlatıyorum) internet faturanızdan ibarettir.

Mobil Pos Nedir ?

Mobil pos ise 4 G yani cep telefonu hattı ile çalışır. Niye böyle bir ürün var derseniz hat sorunu yaşayan masa üstü pos cihazlarının arızları bıkkınlık verecek seviyeye geldiği için internet hattı pos cihazının içine taşınmıştır. Masrafı ise yine internet kullanımından ibarettir.

Mobil Pos ile yazar kasa pos aynı şey değildir. Mesela kanuna göre yazar kasa pos kullanmak zorundaysanız mobil pos cihazı sizin işinizi görmez. Hem yazar kasa posunuz olacak (yani fiş kesen pos) hem de mobil olacak.

Sanal Pos Nedir ?

Bir de ek olarak sanal pos var .Bu internet üzerinden satış yapan bir web siteniz varsa ya da sahibinden, n11,hepsiburada v.b. bir online pazarda satış yapıyorsanız size lazım olan pos cinsi budur. Güvenli ödeme sistemi filan kurularak işlem yapılan pos cinsidir.

Not olarak düşelim google da da arattığınızda göreceksiniz ki sanal pos işlemleri için konvansiyonel bankalar dediğimiz klasik büyük bankalara mahkum değilsiniz. Bu firmalar spesifik olarak sanal pos işinde uzmanlaştıkları için ve pazar payını arttırmak istedikleri için fiyatlamaları konvansiyonel bankalara göre daha iyidir. Bir sorun soruşturun. Yasaldır yani internette görünce korkmayın. Yine tipik pos fiyatlaması gibi fiyatlama yapılır. Ortada fiziki bir makine olmasa dahi sizden pos cihazı ücreti istediklerinde şaşırmayın.

Yine bir not daha düşelim: şayet dövizle satış gerçekleştiriyorsanız yani internet üzerinden yurt dışına satış yapıyorsanız sanal posunuzda muhakkak döviz çevirici özelliği olsun. Bankanıza bu durumu iletin. Onlar halleder.

Yazar Kasa Pos Nedir ?

Yazarkasa POS diye bir ürün daha var. Bu Maliye Bakanlığının 3100 Sayılı kanuna göre kullanımı zorunlu olan bir ürün. Yani temel mantığı mobil pos cihazı ile fiş/fatura kesme cihazının birleştirilmiş versiyonu. Kanun detayında kimlerin kullanmak zorunda olduğu anlaşılıyor.

Benim anladığım sadece paket servis yapan şirketler kullanmak zorunda. Yazarkasa POS’larda bankaların cihaz üreticileri ile ortak kampanyaları oluyor. Bunda mutlaka ama mutlaka kampanyaları karşılaştırarak değerlendirme yapın. Yazar kasa pos normal pos cihazı gibi değildir ve pahalı aletlerdir. Normal pos cihazlarında her banka kendi posunu makul fiyatlara sizlere verirken yazar kasa poslar pahalıdır ve maliyet kalemine eklenmesi gereken esaslı maliyetleri bulunur.

Ortak Pos Nedir ?

Bankalar iki tip pos satıyor. Birincisi direk kendi posu. Bir de ortak pos diye bir ürünleri var. Bir sürü banka (hangileri bilmiyorum ama büyük bankaların hepsi var anladınız siz) çok fazla pos gezmesin ortalıkta diye ortak pos uygulamasına geçmiştir.

Tek makinede her bir bankanın ayrı ayrı fiyatlaması yer alıyor. Ancak şunu söyleyeyim. Eğer kasada çalıştırdığınız eleman tam bir sığır ve kartların hangi bankalara ait olduğunu ayırt edemeyecek nitelikte (niteliksizlikte) bir elemansa bu işe girmeyin. Tüm karınız başka banka komisyonu adı altında kesilen ücrete gider.

Mail Order / Tele Order Pos Nedir ?

En sıkıntılı yani en zor alacağınız işlem tipi ise MOTO da denilen Mail Order-Tele Order işlem yetkili kartlardır. Bu işlem tipinde karta gerek yoktur. Sadece kart bilgilerini pos cihazı üzerinden girerek işlem yapılır. Muhteviyatı itibariyle oldukça sakat olduğundan ve dolandırıcılık işlemlerinde çok kullanıldığından çok az müşteriye verilmektedir. Ha ne işinize yarar, almalı mı maliyetine katlanmalı mı? oturup düşünmek lazım. Ancak seyahat acenteniz var ise genelde bu yöntem kullanılır. Çünkü bunlar genelde telefon ile rezervasyon ve işlem tesis ederler.

DCC Pos Nedir ? Dövizli Pos Nedir?

Şimdi eğer dövizli işlem yapılan bir işletme iseniz ve turizm bölgesinde iseniz pos cihazlarını dövizli işleme açtırmanız gerekir. Bunu unutmayın öncelikle. Bu cihazlarda işleme açılabilecek dövizler yanlış bilmiyorsam Euro, dolar,sterlin,japon yeni ve rus rublesi. Çin yuanı ile de işlem yapılabilecekti ama o sanırım tam oturmadı ya da anlaşamadılar, kalmış olabilir. DCC Pos diye de bir şey var. Bunda da yabancı para çekilen tutarlar direk dinamik banka satış kurundan parayı TL’ye çevirip çekme imkanı veriyor.

Provizyonlu Pos Nedir ?

Bunun dışında otel,eğitim v.b. rezervasyonlu bir işletme iseniz rezervasyon için müşterilerin kartlarına provizyon yaparsınız. Provizyon müşterinin kart bilgilerini alıp o parayı ödeyecek limiti var mı yok mu bakma işlemidir. Yani provizyonlu çalışan bir işletmeyseniz bu yetkiyi ve işlem setini pos cihazlarına taşımak için yine bankayla görüşmeniz ve tanımlatmanız gerekir. Ha gerek var mı? Bence artık bunların modası geçti.

Normal POS’tan Temassız İşlem Yapılır Mı?

Yine coronavirüs vakasıyla popüler hale gelen temassız pos işlemleri için bu özellikli bir pos cihazı istediğiniz bankanıza iletin. Gerçi bunlar yaygınlaştı iyice ama sizinki eski ise de değiştirin muhakkak. Kimse temas etmek istemiyor artık. Müşterilerinizi kaçırmayın. Normal postan da temassız işlemi yapmaya çalışmayın.

POS Komisyonları Ne Kadar ?

Bankaların POS fiyatlaması genel olarak şu şekilde. İki alternatif sunuyorlar. Biri ertesi gün geçmeli biri de bloke gün denilen model. Ancak şunu belirtelim. Pos fiyatlamalarında ana unsur yani oranı belirleyen temel unsur posu satın aldığınız bankanın kartından mı yoksa diğer banka kartından mı işlem yapıldığıdır. İksinin de komisyonu farklıdır. Sonra ertesi gün hesaba geçme ve bloke konusu konuşulur.

Birincisi ertesi gün hesaba geçme. Bunda direk postan kesilen tutarın üzerinden % bilmem kaç oranında kesinti yapıyor banka. Tabi burada yine kendi müşterisi başka müşteri ayırımı mevcuttur. Buna ek olarak verimsizlik ücreti ve mobil pos hat bedeli alınır. Bu verimsizlik ücreti denilen şey belirli bir cironun altında karttan çekerseniz banka size ceza olarak bir ücret alır.

İkinci fiyatlama tipi de bloke gün. Bu fiyatlama tipinde postan kesilen tutarlardan hiçbir ücret komisyon kesilmez. Ancak bloke gün kadar (25-40 gün arası) beklemek zorundasınızdır. Yine banka bir önceki paragrafta izah ettiğim verimsizlik ücreti ile mobil pos hat bedelini alır. Bu ikisinden kaçış yoktur.

Paraya ihtiyacınız olup bloke tipi çalışırken, bankaya durumu iletirseniz onlar bir miktar komisyon kesip erkenden blokeyi çözebilir. Ancak komisyonunu alır. Bunda yüksek fahiş komisyonlar değillerdir. Genelde güncel faiz oranı üzerinden hesaplama yapılır.

Bankanın Pos Cihazından Aldığı Ücretler

Eskiden bu pos pazarında çılgın pazarlıklar dönerdi. Ancak abi piyasaya girdi ve maksimum oran sınırı getirdi. 2020 yılı için bankalar üye iş yerlerinin taksitsiz işlemlerinden en fazla %1,23 komisyon alabiliyor.

Bir de banka ile şunları detaylıca konuşun : pos makinesi ücreti ne, pos bakım ücreti diye aylık düzenli aldığınız ücretler neler, başka ne masraf alacaksınız vs. Yani bankaların bu pos cihazı kullanımından kesin aldığı net ücretler vardır. Bunları önden öğrenin sonra süpriz olmasın size.

Bu pos meselesi önemlidir. Özellikle bankalarla konuşurken tek tek fiyat alın. Çok düşük komisyon ya da çok düşük gün diye baktığınız bankalar size kirli fiyat politikası ile pos ücretlerinden geçirebilir. Hepsini konsolide bir biçimde değerlendirmeniz gerekir.

Hangi Pos Cihazını Almalıyım ?

Bankaların her birinin farklı farklı kartları var. Bankalardan birinin posundan başka bir bankanın kartını geçirince kesilen komisyon tutarı artıyor. Her bankanın pos cihazını dükkanınızda tutmak isteyeceksiniz ancak bu seferde pos bedeliydi verimsizlik ücretiydi ortalık iyice karışacak.

Hangi pos cihazını almalıyım dan ziyade dikkat etmeniz gereken hangi fiyatlamalı pos cihazını almalıyım olmalıdır. Bu süreçte en mantıklısı piyasada en fazla bulunan kartların (BDDK sitesinden açıklar) sahibi olan bankalardan pos cihazı almak. m

Gelecekte POS Cihazına İhtiyaç Duyulacak Mı?

Efenim malumunuz endüstri 4.0 olsun, blockchain teknolojileri olsun pek inanmasam da bitcoin olsun teknoloji dur durak bilmiyor gelişiyor. Hatta coronavirüs nedeniyle bile tüketici alışkanlıkları değişiyor. Artık insanlar kendilerine daha fazla vakit ayırmak, alış veriş v.b. ihtiyaçlarını online kanallar üzerinden çözmek istiyor. Yine üzerinde kart v.b. şeyler taşımaktan hoşlanmıyor ve ceplerinde bulunan küçük aletlerle her şey halletmeye çalışıyorlar.

Bu yüzden özellikle perakende sektörünün geleceği yazımda da belirttiğim üzere trendler kayıyor. Tüm bu düşüncelerimi birleştirdiğimde önümüzdeki dönemde QR kodlu ödeme ve cep telefonlarındaki pos cihazları çok popüler olacak. Platformu takip eden esnaf ve tüccar takipçilerimin özellikle bu tarz yenilikleri takip etmesini, muhakkak ama muhakkak sanal pos ve qr kod ile ödeme cihazları edinmelerini tavsiye ederim.

Hangi pos cihazını almalıyım yazımızı bitirdik, esen kalınız efenim.

yatirimkurusu

10 yıldır finans sektöründe denetçi, İngilizce biliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçeriklerin kopyalanması engellenmiştir.