Finans

Offshore Hesap Nasıl Açılır ?

Efenim offshore bankacılığa ilişkin yazı dizimizin son yazısına geldik. Konumuz offshore hesap nasıl açılır meselesi. Ancak işe detaylı girmeden evvel reklamımızı yapalım ve bu konuyla ilgili önceden yazdığımız iki yazının linkini atalım. Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız muhakkak Offshore Finans Merkezi Nedir ? ve Offshore Bankacılık Nedir yazılarımı okuyunuz.

Offshore Hesap Nasıl Açılır ?

Gelelim offshore hesap nasıl açılır meselesine. Efenim önce offshore hesap deyince aklınıza gizli kapaklı işler, kara para aklama vs. Gelmesin. Sizşn bir Türk vatandaşı olarak yurt dışında açtırdığınız hesap offshore hesaptır. İlla gidip Bahamalar da hesap açtırmanız gerekmez.

offshore-hesap-nasil-acilir

Efenim bunun için bir internet bağlantınız olması ve İngilizce bilmeniz yeterlidir. Bazı offshore bankacılık hizmeti veren ülkeler sizin dilinizde hizmet vermekle birlikte Türkçe hizmet veren görmedim. Yine sözleşmeler İngilizce olduğundan ingilizce bilmeniz önemlidir.

Gitmek Zorunda Mıyım ?

İlk önce fiziken gidip hesap açtırmanız gerekip gerekmediğini ilgili kurumun yetkilsine sorarsınız. Şayet gitmeniz gerekiyorsa bu iş maliyetlidir. Hem uçak sayısı azdır hem de seferler ve konaklama pahalıdır. Ancak bazı offshore bankacılık ülkelerinde online hesap açılışına izin verilmektedir.İnternette arayıp bulun.

Offshore hesap açmanın koşulları aslında yurt içinde banka hesabı açma ile neredeyse aynıdır. Aynı evraklar istenir, belki fazladan fiziki imza örneği göndermeniz ya da fiziki sözleşme posta alışverişine girmeniz gerekebilir.

Bunun yanında bazı offshore bankaları resmi temsilci olarak o ülkede bir temsilci (tabii ki banka elemanı) ya da noter aracılığıyla bir vekaletname isteyebilir ki bu metin yine noter tarafından Türkçeden ingilizceye çevrilir. Eğer offshore bankası sunduğunuz belgelerin apostil şerhi ile onaylanmasını isterse (en sık istenen yöntem) o ülkedeki dış işleri bakanlığı yetkilisinden (elçilikten) işlem yaptırmanız gerekebilir.

Yine banka hesaplarındaki paranızı ibraz etmeniz ya da son 12 aylık hesap dökümünüz istenebilir ki fiziki evraka banka yetkililerinin imzası ve şube mührü atılması şarttır.

Bu para hareketlerinin kaynağı da sorulur. Yüksek hesap hareketlerinde fatura ibrazı da kara para aklanmasına karşı alınan bir önlemdir.

Burada karar vermeniz gereken önemli bir husus da offshore hesabınızın hangi para birimi cinsinden tutulacağını seçmeniz gerektiğidir.

Offshore Hesabıma Nasıl Para Gönderilir?

Pis işler yapmadığınızı varsayarsak paranızı swift, moneygram ve western union ile gönderebileceğiniz gibi yine fiziki transfer yapabilirsiniz. Ancak bu durumda gümrükte çok fazla bürokratik işlemle uğraşırsınız çok da tavsiye edilmez. Yine bazı offshore bankaların bitcoin ya da sanal ödeme sistemleri (paypal gibi) ile transfer imkanı olduğunu bilmekteyiz.

Ancak burada işlem ücretlerine dikkat ediniz. Ciddi yüksek tutarlar ile karşılaşabilirsiniz.

Offshore Hesabındaki Para Nasıl Kullanılır?

Offshore hesabınızdan işlem yapmak için farklı yollar vardır. Eğer oradaki paranızı bir yatırım aracına bağlamak, vadeli mevduat yapmak v.b. talepleriniz var ise size tanımlanan online bankacılık ile bunu kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Ancak parayı illa fiziki çekicem alışveriş yapıcam gibi talepleriniz varsa hesap açtıktan kısa süre sonra size gönderilen hesap kartı ile bu işlemleri kolayca halledebiliyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken mesele ise işlem yaptığınız döviz kuru ile sizin servetinizi tuttuğunuz döviz kuru fiyatlamasıdır.

Bunun dışında siz vergiden muaf olacağınızı düşünerek bir ülkede hesap açtırabilirsiniz. Ancak o ülke yönetimi ya da banka sizin ülkenizle karşılıklı vergi anlaşmasına gidebilir ki bu durumda sizin saklama amacını baki kalmakla birlikte vergiden kaçınma hayalleriniz suya düşer. Bu haberleri de takip ediniz ve sözleşmedeki garanti koşullarını iyi inceleyiniz. Bunu yapmazsanız ilerleyen zamanda ciddi vergi yükü ile karşılaşabilirsiniz.

Vergiden Kaçınmak İstiyorum Offshore Hesap Açtırayım

Şu meşhur isviçre bankalarındaki hesaplar vs. Açıkçası medyanın vs. Nin abartmasıdır. İsviçre bankaları dünyadaki kara para aklanma sürecini yürütmez, kişilerin illegal işlerinii saklamaz ve vergi kaçakçılığına aracılık etmez. İsviçre bankalarının en sağlam hizmeti gizliliktir. Bu derece gizlilik içeren bir işiniz yoksa, politik risk taşımıyorsanız yani hükümetin yaptırımları nedeniyle mal varlığınızın dondurulacağı gibi riskleriniz yok ise isviçre bankalarında hesap açtırmak mallıktır. Özetle sokaktaki dedikoduyla iş yapmayın çünkü astarı yüzünden pahalıya patlar.

Gelelim vergiden kaçınma meselesine. Efenim tek başına offshore hesabıyla vergiden kaçınma filan yapılmaz. Bir sürü farklı yöntemi var bu işlerin. Ancak bunları da burada yazacak değilim.

Sen Böyle Diyorsun da Panama Papers vs. Bir Sürü Skandal Oldu

Böyle dediğinizi ve bana sövdüğünüzü duyar gibiyim. Konunun bu kısmı kara para aklama ve vergiden kaçınma ile ilgili. Bu konuyu yazıyor olmamın sebebi hem bu konuda toplumda olan merak hem de bir sürü yanlış komplo teorisi olması.

İşin gerçeğine gelirsek sadece offshore hesap ile kara para aklama ve vergiden kaçınma yapılmaz. Bunlar çok zor ve girift işlemler isteyen farklı varyasyonları olan, maliyetli ve bir çok türü bulunan işlemlerdir. Şakası yoktur. Eğer doğru düzgün yapılmaz ise ciddi şekilde hapis ve mali cezası vardır. 

Panama papers v.b. belgelerde ki sızıntıların konusu buralarda hesap açılması değil bu işlerden elde edinilen paranın buradaki bankalardaki hesaplarda tutulmasıdır. İfşa edilen ise bu hesap sahiplerinin kim olduğudur.

Efenim bu yazınızda konumuz daha fazla faiz kazanmak isteyenlerin sıklıkla sorduğu offshore hesap nasıl açılır meselesiydi. Buradaki bankaların mevduata daha fazla faiz verdiği doğrudur. Ancak çoğu zaman özellikle küçük yatırımcı için iş astarı yüzünden pahalıya gelir. Dediğim gibi bu tip işlere girişmeniz için gerçekten bu işlem maliyetine katlanacak bir servetiniz ya da vergiden kaçınacak kadar büyük vergi mükellefi olmanız gerekir. Ancak yine de ben kaşınıyorum agam diyorsanız google dayıya sorun. Bir sürü danışmanlık firması çıkıyor.

Konuyu yeterince idrak ettiğinizi ve pis fakirlerin (ben de dahil) bu işlere çok bulaşmaması gerektiğini izah etmeye çalıştık. Esen kalınız.

yatirimkurusu

10 yıldır finans sektöründe denetçi, İngilizce biliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçeriklerin kopyalanması engellenmiştir.