Finansal Skandallar

Repo 105 Nedir ? Bir Lehman Brothers Skandalı

Efenim bu yazımızda konumuz repo 105 nedir meselesi. Lafı eveleyip gevelemeye gerek yok. Buyrun repo 105 nedir meselesine.

Kısa bir özet ile başlayacak olursak repo 105 nedir ? Lehman Brothersın repo işlemlerini kesin ya da gerçekleşmiş alım satım gibi göstermesi vaziyetidir. Bu yöntem ile bilançosunda düzeltme yapan bu yatırım bankacısı arkadaşlar bir muhasebe manevrası ile çakallık nasıl yapılırın kitabını yazmışlardır.

Repo 105 Nedir ?

Bir muhasebe açığıdır temel olarak. Lehman brothers ise repo 105 i 2008 krizinde mali güçlüğe düştüğü için kullanmış bu yöntem ile bilançosunu makyajlamıştır. Görüldüğü üzere yine ihtiyaçlar muhtelif yaratıcılığı tetiklemiştir.

Repo nedir yazımda repoyu anlatmıştım. Bir özet verecek olursak repo geri alım vaadiyle satımdır. Yani elinizdeki tahvilleri birilerine teminat göstererek karşılığında nakit para alırsınız. Sonra vadesinde bu tahvilleri geri alır aradaki faiz farkını size borç verene ödersiniz.

Detaylar

Yöntemin detayı şöyle çalışır. Elinizde tahviller vardır. Bilanço dönemi yaklaşmaktadır. Siz her şirket sahibi gibi borçlarınızı azaltmak ve varlıklarınızı arttırmak istersiniz. Hemen gider elinizdeki tahvilleri ve bonoları başka bir bankaya ya da başka bir finans kurumuna teminat gösterirsiniz. Burada teminat gösterme kısmı önemlidir. Çünkü bu yöntem ile teminat gösterdiğiniz varlıklar 9 lu nazım hesaplar dediğimiz yere yazılır ve tahviller halen hazır değerler içerisinde durur.

Kredi gibi düşünün, teminat gösterip nakit alırsınız. Aslında o an tahvilleri kullanmanız mümkün değildir ancak dedik ya muhasebe sisteminin bir açığı bu. Teminata verdiğiniz menkul kıymet halen hazır değerler içinde yani şirket aktifinde durabilir ve bu yasaya aykırı değildir.

İşte aldığınız nakit ile hemen gider bir borcunuzu ödersiniz. Bu sayede borçlarınız azalmış, aktifleriniz aynı durur ki bu gerek kredi puanı hesaplaması sırasında gerek ticari krediler için gereken puanınıza gayette olumlu etki yapar.

İşlemin Kapanışı

Repo vadesi geldiğinde ise zaten bilanço dönemi geçmiş olur ve eskiye dönebilirsiniz. Burada borç aldığınız aracı kuruma borcunuzu ödersiniz ve tahvilleri geri alırsınız. Yani her şey bilanço öncesi döneme geri döner. Sadece 9 lu kayıtlar karşılıklı kapatılır.

Repo 105’i popüler yapan ise 2008 krizinde batan Lehman Brothers ın bu yöntemi kullanarak bir çok profesyonel firmayı tokatlamasıdır. Yapılan incelemelere göre Lehman Brothers repo 105 yöntemi ile 50 milyar usd borçlarını daha az göstermiştir.

Yani bir şirketin borcu nasıl bilanço dışına itilir? İşte repo bu işin bir yöntemidir.

Efenim konu basit ve sade olduğundan repo 105 nedir yazımızın sonuna geldik. Esen kalınız.

yatirimkurusu

10 yıldır finans sektöründe denetçi, İngilizce biliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
error: İçeriklerin kopyalanması engellenmiştir.