Yatırım

Repo Nedir? Ters Repo Nedir?

Bu yazımızda konumuz repo nedir, ters repo nedir, repo nasıl yapılır ve nasıl yapılmalıdır sorularına cevap aramak. Aslında ismi kadar olmasa da muhteviyatı itibarıyla oldukça basit işlemler olduğundan repo nedir meselesinden bir adım daha ileri gideceğiz ve bir kaç tavsiyede bulunacağız.

Repo Nedir?

Efendim bu repo ifadesi ecnebilerden geçmedir. Repurchase agreement ifadesinin Türkçe hali diyebiliriz.Ne demektir bu? Geri alım anlaşması.

Piyasa işleyişini anlattığımda durum kafanızda oturacak. Bir bireysel yatırımcı olarak düşünüyorum sizi.

ters-repo

Bankada mevduatta paramız var. Nakit akış hesaplamalarımıza göre bu paranın 3 güne çıkışı var. Yani gideceği yer belli. Peki 3 gün içerisinde nasıl bir şey yapsak da kazandıran bir yatırımı yapsak? İşte repo nedir sorusu genelde bu şekilde kısa vadede parasını değerlendirmek isteyenlerin sorduğu bir soru.

Banka şubesi günlük vadeli hesap açmıyor bize. Para mevduatta bir gelir sağlamadan yatacak ama biz faiz yiyici günahkarlar olarak bunu istemiyoruz.  Ne yapacağız? Tabii ki repo. O aradaki 3 gün için parayı faize koyup cayır cayır yanacağız.

Repo Nedir : İşleyiş Mantığı

Bankaya mevduatı verirsiniz. Bankada size bunun karşılığında devlet tahvili verir. 3 günlüğüne bu tahvilleri bankaya sattığınız için 3 günün sonunda banka bu tahvilin faiz getirisini size verir. Repo’nun faiz oranı normal faizlere göre çok düşüktür. Sırf para  yatmasın, biraz daha faiz getirsin diye yapılır.

Ters Repo Nedir ?

Ters repo da geri alımlı geri alım anlaşması diyebiliriz. Biraz sadeleştirelim. Bu kısım yatırımcıyı pek ilgilendirmez açıkçası. Çünkü repo anlaşması ile yatırım yapılmış olur. Ters repo ile ise sizin yaptığınız yatırım sona erer. Yani banka sizden aldığı parayı geri verirken size verdiği tahvilleri ise geri alır. Bankanın tahvilleri sizden geri aldığı bu anlaşmaya ters repo denir.

Dövizle Repo Yapabilir Miyim?

Evet döviz cinslerinden de repo yapabilirsiniz. Yıllardır bu ülkede yatırım yapıyor olduğumdan ve yabancı paraya da ilgim yüksek olduğundan ben döviz repo yaparım. Burada bilmeniz gereken şey Türkiye’de sadece dolar ve euro cinsinden repo yapılabiliyor. İngiliz sterlini, isviçre frangı ya da biraz daha uçacak olursak altın ya da gümüş endeksli herhangi bir repo işlemi görmedim.

Repo Nedir : Yatırım Tavsiyeleri

Repo nedir, nasıl repoya yatırım yaparım diye sormadan evvel bilmeniz gereken şu ki reponun faiz oranı vadeli mevduatın faiz oranından he daim daha düşüktür. Yani yatırım vadeniz kısa süreli olduğu için sizi cezalandırırlar ve düşük getiri elde edersiniz.

Siz repo nedir diye soran arkadaşlara şahsi tavsiyem ne zaman size lazım olacağını bilmediğiniz parayı repo değil tahvil yapın. Evet bu yatırım tipinde kısmen faiz riskine girersiniz anca eğer olurda paranın sizde kaldığı süre uzarsa bu taktirde alternatif maliyetten kazanırsınız. Çünkü tahvil yatırımı repodan daha çok kazandırır.

Ancak böyle kısa süreli 3 gün-5 gün sonra gideceği kesin olan paranızı varsa günlük vadeli veren bankaya yatırın. Yoksa repo yapın.

Misalen diyelim ki ayın 1’inde maaşınızı aldınız. Kredi ödemeniz de ayın 15’inde diyelim. Bu 15 gün boyunca ne olacak bu para. Tabii ki hemen en yüksek repo faizi veren bankaya gidip paranızı oraya taşıyacak ve ayın 15’ine kadar repolayacaksınız. Bu da abinizden size bir güzellik olsun. Haydi güle güle.

yatirimkurusu

10 yıldır finans sektöründe denetçi, İngilizce biliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçeriklerin kopyalanması engellenmiştir.