Yatırım

Swing Trading Nedir ?

Efenim trading konusunda yardırmaya devam ediyoruz. Tabi her trading yazımda belirttiğim üzere platform olarak tavsiyemiz kesinlikle trade işlemleri yapmamanız. Trade işlemleri swing trading, day trading, scalping fark etmeksizin eğer risk yönetimi nedir bilmiyorsanız, tüm sermayeniz ile bu işe kalkışıyorsanız, piyasa psikolojisi nedir bilmiyorsanız, ki burada bahsettiğim piyasa psikolojisi teknik analiz denilen naneden kat be kat fazlasıdır, muhtemelen batacağınız bir sürecin başıdır.

Swing Trading Nedir ?

Swing trading hisse senetleri piyasasında ya da başka bir yatırım aracında yatırıma konu varlığı belirli bir gün süresince yada belirli bir hafta boyunca elde tutarak bu işten para kazanmaya çalışmaktır. Şunu belirtmek gerekir ki swing tradingte işlemler aylık vadeye çoğunlukla uzamaz. Ancak duruma göre aylık vadeye çıkılabilir ki bu sizin zararınız ve sermaye miktarınız ile bağlantılıdır.

Day tradingten oldukça uzun süre yatırım araçlarının elde tutulduğunu gördüğümüz bu trading stratejisinde kazançlar day trade e görece daha fazladır. Açıkçası işin matematiği olan faiz ve paranın zaman değeri nedeniyle de böyle olması gerekir.

Swing Trading Neye Dayanır ?

Swing trading varlığın elde tutulacak olan vadesi ile uyumlu olacak şekilde yapılan teknik analiz üzerine kurgulanmış bir sistemdir. Teknik analizden daha fazla kazandıran ise piyasa psikolojisini bilmektir. Swing trading işlemleri de temel olarak teknik analiz ile birlikte piyasa psikolojisine dayanır. Bu yüzden çok risklidir. Çünkü hiç bir matematiksel model insan fiilini formülize edemez.

Swing Tradingin Amacı Nedir?

Swing trading işlemlerinde amaç belirli bir fiyat hareketini herhangi bir noktasında yakalamaktır. İşte bu yüzden hem teknik analiz hem de temel analiz bilgisi gerekir. Ülkenin içinde bulunduğu şart ve koşullar ile politik hamleler piyasa varlıklarında yeni bir hareketin başlangıcı olabilmektedir.

Ülkemiz piyasalarında özellikle borsada ortalama hisse elde tutma süresi düşünüldüğünde yatırımcıların çoğunun swing trade maksatlı hisse yatırımı yaptığı kanaatindeyim. Ama gözlemlediğim o ki çoğu yatırımcı da buradan zarar edip ya “borsa kumar hacı” diye ortalarda dolanırken kalanı da kazandığı paranın yarısını aracı kurumlara kaptırıyor.

Swing Tradingte Nasıl Başarılı Olunur ?

Başarılı bir swing trader yalnızca fiyat koridoru yakalamaya odaklanmalıdır. Yalnız bu koridoru yakalamaya çalışırken dikkat etmesi gereken sırtını yalnızca teknik analize dayandırmamasıdır. Özellikle yatırım aracının fiyat koridorunun akıbetini değiştirebilecek ekonomik verilerdeki değişimler ile politik pozisyonlar yakından izlenmeli. Çünkü piyasa her gün bilgi akışı ile beklentileri satın alır. Bazı değişimler koridoru bozmaz bazıları ise bozar.

Bu bir önceki paragrafta söylediğim piyasa psikolojisi kavramından çok daha farklı bir şeydir.

İyi Bir Swing Trader Neleri Bilmeli ?

İyi bir swing trader pozisyona girmeden nerde gireceğini, nerede çıkacağını, nerede stop loss olacağını bilir. Özellikle stop loss kritiktir. Çünkü yukarıda dediğim gibi piyasa gevşektir. Sürekli haber akışına göre yön değiştirir. Stop loss marjinal değişimlerde sermaye kaybını engelleyici bir emniyet subabıdır. 

Bunun dışında İyi bir swing trader paranın maliyetini iyi bilmeli. Şöyle düşünün 100.000 TL ile hisse aldık, mevduat faizi %20 diyelim. Biz bu parayı bir hissede 1 ay tuttuk. Aslında bu süreçte maliyetimiz 100.000 TL değil toplamda 101.666 TL. Şimdi bu abimiz aldı sattı 1 ayda dedi 101.000 TL kar rakamını görünce sattı çıktı. Şimdi bu eleman karda mı? Görece öyle ama bence zararda. Yani hiç emeksiz 1.666 TL kazanmak varken dünyanın riskine girip stres endişe yaşayıp 1.000 TL kazanmak kar değil zarardır.

İyi bir trade sisteminiz olmalıdır. Bunun için önceden hazırlanmış işlem tahtası şeklinde, bizzat kendi elinizle notlar aldığınız bir excel tablonuz bulunmalıdır. Eğer bu şekilde yazarak işlem yapmazsanız çoğu zaman işlemleriniz içersinde kaybolacak ve kazanıp kazanmadığınızı dahi bilemeyeceksiniz.

Ayı Piyasası vs Boğa Piyasası

İşte bir swing traderın en kritik meselesi bu. Hisse ile birlikte piyasanın hareketini de bilmelidir. Çünkü bir swing trader ayı piyasasında sürekli kazanamaz, boğa piyasasında sürekli kaybedemez. Burada piyasanın akıbetini tahmin etme yeteneğiniz ön plana çıkar. Bu ise çok fazla haber okuyarak ya da sürekli kitap okuyarak gelişecek bir şey değildir. Burada sizin analiziniz ve özellikle politik krizleri önceden okuyabilme beceriniz ön plana çıkar. Buna göre plan yapar, planın tutmama olasılığına göre bir de b planı yaparsınız.

Swing Trading Stratejileri

Swing tradingçiler teknik analizlerinde saatlik grafiklerden ziyade günlük, haftalık vadelerde grafikler kullanmaktadırlar. Ancak ne zaman ki iş pozisyona girmeye ya da çıkmaya geldiğinde bu sefer anlık fiyatların avantajlı olanı tespit için saatlik dakikalık grafiklere dönebilmektedirler.

Yine teknik analiz anlamında 52 haftalık ağırlıklı ortalamalar bilgisi, yine tobo,obo, bayrak, fincan formasyonları piyasada çok sıklıkla görülmektedir. (Ben bunlarla çok dalga geçiyorum ve kullanmıyorum bilginiz olsun) Ancak herkes bu verileri kullandığından bir swing tradeci sadece teknik analize bağlı kalmaz.

Paçallama

Swing tradede day tradingten farklı olarak bu arkadaşların vadesi daha uzun olduğundan eğer trader görüşlerini değiştirmediyse aksi hareketlerde maliyet düşürmeye gidebilir. Piyasada buna paçallama denilmektedir. Çoğu zaman piyasada maliyet düşürelim yöntemi ile bu işlem çok yapılır. Ancak bu sıklıkla kullanılmaması gereken bir yöntemdir. Gerçi benim sıklıkladan kastım manipülasyon işlerinde manipülatörün “fiyat düştü, üzülmeyin, bu alım fırsatıdır, yüklenin arkadaşlar, hurraaa” demesinden ibarettir. Özellikle piyasa ile inatlaşmamaya dikkat edilmelidir. 

Bir çok swing traderın kaybettiği noktalardan birisi budur. Trader başlangıçta aldığı pozisyondan sonraki gelişmeleri yeterince dikkate almaz. Oysa koşullar pozisyona girişe ya da trade planı yapıldığı tarihe göre değişmiş ve fiyat koridoru farklı noktaya hareket etmiş olabilir. Bu noktada fiyatı düşen varlığın alımına devam eden trader süreç sonunda karşılaştığı zarar ile durumu ancak ayıkır.

Swing Trade Nerelerde Yapılır ?

Sabit bir görüş yok bu konuda. Ancak benim gördüğüm ve tavsiye ettiğim swing trade işlemini majör hisselerde yapmak. Yani bist 30 gibi hisseler daha iyi. Çünkü özellikle sığ hisselerde tahta tutan, ya da manipülasyon yapmak isteyen çok olur. Burada tahtayı katlayıp size verebilirler. Swing için pek uygun değildir sığ tahtalı piyasalar. Ha yine forexte ya da muhtelif platformlarda swing için uygun petrol ve ya majör para birimleri için swing trading yapılabilir.

Swing trading nedir yazımızın sonuna geldik efenim. Esen kalınız.

yatirimkurusu

10 yıldır finans sektöründe denetçi, İngilizce biliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçeriklerin kopyalanması engellenmiştir.