Yatırım

Day Trading Nedir ? Day Trading Nasıl Yapılır ?

Efenim bu yazımızın konusu day trading nedir meselesi. Bir çok yazımda trade işlerine bulaşmamanızı defalarca kez belirttim. Ancak trading tatlıdır. Bir kaç işlem yapar kazanırsın. Daha da kazanmak istersin. Dolayısıyla insanın hoşuna gider. Bazen ben bile gizli gizli demo hesaplardan trading yapmaya çalışıyorum. İşte day trading nedir bu süreçlerde sizin kullanabileceğiniz taktiklerden birisidir. Bu yazımızda day trading konusunu kapsamlıca ele alacağız.

Day Trading Nedir ?

Day trading bir yatırım aracını bir işlem günü içerisinde alıp satarak para kazanılan bir yatırım sistemidir.

Her ne kadar trading işlemi hem borsa da hem de diğer platformlarda yapılır desek de day trading borsa da pek kazandıracak bir sistematik değil.

İşin açığı day trading daha çok forex te kaldıraçlı işlemlerden faydalanarak kısa vadede küçük karlarla para kazanmak üzerine kurulu bir sistemdir.

Neye Dayalı Trade Yapılır?

Day trade işlemlerinde temel hareket kaynağı haber akışı, psikolojik alım-satım noktaları üzerinedir. Ancak bu risklidir. Çünkü piyasada herkes haber akışına göre ya da teknik analize göre pozisyon alıp kar edeyim derken bir anda tüm pozisyonlardan çıkılması yani kar realizasyonu kararıyla piyasa hepten gömçürür.

Hayır normal bir piyasa olsa yani kaldıraçsız işlem olsa otur kanaat et bekle. Ancak burada işlemler kaldıraçlı. Yani margin call diye bir gerçek var ve o parayı yatırmazsan aracı kurum pozisyonu gider kapatır. Sen de öyle el elde baş başta bekleşirsin nasıl çıkarıcam bu zararı diye. 

O yüzden salt haber akışlı day tradingin sizi patlatma olasılığı yüksektir.

Hele ki piyasa beklentilerinin tersine bir hareket olduysa siz de kuvvetle muhtemel piyasa tersine hareket edecek yani karşıt yatırım yapacak sermaye olmadığından direk patlarsınız. Ha day tradingte yüksek meblağlarla da kimse tutup karşıt yatırım vs. Yapmaz arkadaşım. Unutun şu 3 lirayla zengin olma hayallerini.

Day Trading Stratejileri

Day trading bir trading stratejisidir. Day Tradingin de kendi içerisinde farklı stratejileri mevcuttur. Yani bir ben var benden içerü durumu mevcut. Gelelim day tradingte hangi stratejilerin kullanıldığı konusuna.

Day tradingte scalping, range trading, new based trading ve high frequency trading şeklinde 4 temek strateji kullanılmaktadır. Yazının devamı bu stratejilerin tanımı ve kullanımı üzerine olacaktır.

Scalping Nedir ?

Scalping temel olarak bir çok işlem açıp her bir işlemden küçük küçük kar etme üzerine kurulmuş olan bir sistemdir. Burada kar marjları yüzdesel olarak oldukça küçüktür. Gün sonunda toplamda bir anlam ifade eder.

Sizlerin muhtelif hisse forumlarında ya abicim günde %1 kazansak yeter, çorba paramızı çıkaralım, fazlasında gözümüz yok tadındaki yazılar işte day tradingin scalping stratejisini ifade eder.

Range Trading Nedir ?

Range trading ise teknik analiz kullanılarak piyasadaki yatırımcıların psikolojik alım/satım seviyelerini gösteren destek ve direnç noktalarının tespiti, bu noktaların alım/satım noktası olarak kullanılması ve aradaki farklardan kar edilmesi hedefini içeren bir stratejidir.

New Based Trading Nedir ?

Burada temel strateji haber akışına bağlı kısa vadeli (aslında dakikalık bile diyebiliriz) bir trade strajisidir.

Örneğin hisse piyasasında olmaz dedik ama diyelim ki abd borsasında lockheed martin şirketinin hissesini buy pozisyonunda aldık diyelim. Gün içerisinde bilanço açıklanacak. Güçlü bir bilanço bekliyor piyasalar. Siz de sürüdeki koyun stratejisini uygulayıp (lan yok böyle bir strateji bunu ben uydurdum) herkes gibi uzun pozisyonda girdiniz.Bir bilanço geliyor ki sanki dünyada savaş çıkmış, tüm ülkelere de silahı bu firma satmış, öyle güzel. Hemen bilanço açıklandıktan 10-15 dk içinde çorba paranızı alıp çıkıyorsunuz. Tabi bilanço tersine gelseydi şu an çorbayı siz yapıyordunuz. İşlemin riski de budur.

High Frequency Trading Nedir ?

Bu strateji ise temeli algoritmalara dayanan ve piyasaki en ufak arbitraj da dahil olmak üzere tüm fiyat artış ve azalışlarından faydalanmayı hedefleyen (1 cent dahi olsa) robotçu tayfadan ibarettir.

Hata 1

Day tradingte yapılan en büyük hatalardan birincisi minimum sermayeden maksimum kazanç sağlamaya çalışmak ve margin call a düşmektir. Trading te kazanmanın temeli risk yönetiminden ibarettir. Sizi batırcak şey de çıkaracak şey de budur. Ancak tradingte yüksek kazancı şans eseri olsa da sağlayacağınızdan risk yönetimi disiplinli bir zihin gerektirir. Dolayısıyla kritik şey sizin zihninizdeki disiplin ve ana stratejiye bağlı kalmak, kazanç ve kayıp rakamlarından etkilenmemektir.

Şunu belirtmek zorundayım. Piyasadaki para babalarının çoğu day tradingten uzak durur. Çünkü risk çok yüksektir. Halihazırda zengin olan bir adama zengin olma hayalini satamazsın. Ancak sizin gibi gencolara satılabilecek en iyi şey zengin olma hayalidir. Çünkü siz risk yönetiminin ne olduğunu bilmezsiniz çünkü cebinizdeki para yönetecek bir bedel değildir. Dünyanın en iyi risk yöneticileri zenginlerdir.

Day tradingte gireceğiniz risk büyüktür ve çoğu zaman buna değmez.

Day tradingte en kritik hususlardan birisi piyasanın haberlere, olaylara vs. Nasıl tepki verdiğinin anlaşılmasıdır. Bu ise çok çok uzun sürede piyasaları izleyerek edinilebilecek bir tecrübedir ki çoğu zaman da doğru da çıkmayabilir bu tecrübeler. Özetle day trading ile para kazanayım düşüncesi zorlu bir yolculuğun başlangıç noktasıdır. Risk yönetimini bilmeyen kişilerin başta tradingin tüm çeşitleri olmak üzere day tradingten tamamen uzak kalmaları gerekir.

Day Tradingte Neyden Para Kazanılır ?

Efenim bir çok yazımda yatırım yapacağınız araçların temellerinin sağlam olması gerektiğinden bahsetmiştim. Bu kuralın geçerli olmadığı yatırım tipi day trading tir. Day tradingte para kazanacağınız şey yatırım aracının volatilitesi yani fiyat hareketliliğinin çok fazla olmasıdır.

Örneğin EURUSD tickerında day trading pek kazandırmaz. Olsa olsa scalping yaparsınız bu paritede. Ancak Brent petrol ya da USDTRY gibi volatilitesi çok olan, gün başı fiyatı ile gün sonu fiyatı arasında ciddi fark olan yatırım araçlarında day trading iyi kazandırır ve iyi kaybettirir. Ya da gün başı ve gün sonu tavan taban fiyatlardan ziyade gün içi grafik hareketliliğinin fazla olduğu yatırım araçlarını düşünebilirsiniz.

Day Trading Yapayım Mı?

Yapma güzel kardeşim. Hobi olarak yapma, meslek olarak hiç yapma.

Ancak illa inat ettim ben trading yapacağım diyorsan scalpingle başla. Küçük küçük işlem yap.

Bak trade işlemine başlamadan önce ilk yapman gereken şey şu. Elinde bir para var diyelim ki toplam servetin 1.000 TL. İşte trade işlemlerine en fazla yatıracağın para bunun %5’i. Yani 50 TL. 

Aldın 50 TL’yi, açtın trade masasını. Kaldıraçlı işlemlere baktın. Kaldıraç oranını sakın 1:10’dan fazla seçme. 

50 TL’nin ne kadarını kaybetmek istersin bir işlemde ? Ben sana söyleyim sen 5 TL’lik bir işlem yap. 5 TL’yi girdin, aşağı yukarı hareket var izliyorsun. Hemen emirini aç stop loss olarak bu 5 TL’nin ne kadarını kaybedersen ağırına gider onu gir. De ki fiyat x’e gelince 1 TL kaybediyorum. Ben bu parayı yersem hesap veremem, uyku uyuyamam. Fiyat bu olunca stop loss koydum.

Take profit koy. De ki kardeşim bu 5 TL’lik işlemde %1 kazansam yeter. 5 kuruş kazanınca malı sat. 

Bununla bir başla bakalım ne kazanıyorsun ne kaybediyorsun görelim. 

Day trading nedir yazımın sonuna geldik efenim. Esen kalın.

yatirimkurusu

10 yıldır finans sektöründe denetçi, İngilizce biliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçeriklerin kopyalanması engellenmiştir.