Yatırım

Eurobond Yatırımı Nasıl Yapılır ?

Efenim bu günkü yazımızda konumuz eurobond yatırımı nedir ve eurobond yatırımı nasıl yapılır hususlarından ibarettir. Eurobond yatırımı nasıl yapılır başlığı altında sizlere muhtelif yatırım stratejisi fikirleri de vereceğim. Keyifli okumalar. 

Eurobond ismi tabii ki çok havalı anlamı da şu: Devlet ya da şirketlerin yabancı para cinsinden tahvil/bono usulünde borçlanmasıdır. Bu yabancı para isminde sırf Euro geçiyor diye euro bazında değildir. Dolar, euro, japon yeni, isviçre frangı cinsinen ihraç edilir.

eurobond-yatirimi

Eurobond Yatırımı: Kupon Ödemeleri

Eurobondların vadeleri çok uzundur. 30 yıla kadar görmüşlüğümüz vardır yerli piyasada. Uzun vadeli oldukları için de kupon ödemesiz çıkartmazlar bunları. Euro cinsinden eurobondlar yılda bir, USD cinsi eurobondlar 6 ayda bir kupon ödemelidir. Kupon ödemesi ne demektir ? Faiz ödemesi demektir. 

Eurobond Yatırımı Nasıl Yapılır ?

Eurobond yatırımı nasıl yapılır ? Banka Şubenizdeki hesaplarınızdan. ahahahahahaha. Sövmeyin devamı geliyor. Tahvil yazımda bahsettiğim Isın kodlarının aynısı bunlar içinde geçerlidir. Bankalar genelde eurobond alabilmeniz için bir yatırım hesabınız olmasını zorunlu tutar. Normalde yatırım fonu aldığınız yatırım hesapları bu iş için uygundur. Ancak siz kuvvetle muhtemel yatırım fonlarını yerli para birimi TL üzerinden aldığınızdan o hesap işe yaramaz. Gidip hangi para cinsinden eurobond alacaksanız o cins yatırım hesabı açtırmanız yeterlidir.

Eurobond Yatırımında Nasıl Para Kazanabilirim ?

Eurobond yatırımında kazanmanız için kurun artması ya da o ülkedeki faizin daha da düşmesi gerekmektedir. Eurobond yatırımının avantajı sizi kur riskinden koruması ve aynı zamanda sadece kupon ödemeli ve sabit faizli olduğu için düzenli nakit akışı sağlamasıdır.

Bu konuda yatırım yapmadan evvel size tavsiyem dolar v.b. yabancı para birimlerine yatırımın risklerini anlattığım Türkiye’nin Dolar Sorunu yazımı okumanız yönündedir. Çünkü Eurobond alarak aslında TL’nin ya da borsanın kazancından vazgeçip yabancı ülkenin riskini almaktasınız. Şayet olur da siz eurobondunuzu aldıktan sonra ilgili para birimlerini basan merkez bankaları faiz oranlarını yükseltirse elinizdeki eurobondlar çöp olur. Faiz geliriyle avutursunuz kendinizi. 

Eurobond Yatırımı

Eurobond esasen dış piyasalardan uzun vadeli döviz borçlanmak için devlet ya da özel sektör tarafından ihraç edilen tahvillerdir.

Kimi kaynaklarda cari açık sorununun finansmanı için bu yolun izlendiği söylense de aslında tek amacı ve gayesi bu değildir. Özel sektör firmalarının da tutup cari açığı finanse etmek için eurobond ihracı yaptığı düşüncesini gözden geçirirseniz teori kendi kendini patlatır zaten.

Firmalar dönem dönem içerde döviz bulamayabilir, döviz borç vermek istemeyen bankalar olabileceği gibi bankaların döviz kredisi için teklif ettiği faiz oranlarından daha ucuza borçlanılabileceği de şirketlere fısıldanmış olabilir.

Eurobond yatırımı denilince eurobond demek illa yabancılar bu naneyi alabilir demek değildir. Yerli bir firmanın ya da devletin eurobond ihracına ya da ikinci pazarda alım satımına yerli ve milli vatandaşlar da katılabilir.

Tek koşul eurobond hangi para cinsinden ise o para cinsinden bir hesabınız bulunması, o hesabınızda minimum satın alım tutarını karşılayacak kadar da bakiye bulunmasıdır. Sonrası maharetli parmaklarınızın fare üzerinde al tuşuna tıklaması suretiyle gerçekleşir.

Uygun yatırımcı profili dünya ekonomi düzeninde gelişmekte olan ülke riski almak istemeyip dolar,sterlin,frank,euro veya japon yeni gibi gelişmiş ülkelerin risklerine katlanmak isteyen profildir. Yani eurobond u dolar ucuzken toplayım pahalanınca satayım arada da faiz getirisi elde edeyimciler için pek uygun değildir. O tarz yatırımcılara önerim döviz cinsi repo imkanları yahut döviz cinsi vadeli mevduattır.

Eurobond yatırımı biraz daha uzun vadeli yatırım yapmak isteyen ve portföyünde muhakkak döviz cinsi varlık bulundurmak isteyip de nakit getiriden mahrum kalmak istemeyenler için uygundur.

Eurobond ISIN Kodu Nedir ?

Eurobondların ISIN kodları US ve XS ile başlarlar. Sonlarında bir sürü rakam bulunur. Bu rakamları normal tahvil gibi ezberlemenize gerek yok. Bankaların web sitesinde vadeye kalan günden bileşik faiz getirisine, kupon faiz oranına kadar her şey yazar.

Eurobond Stopajı Kaçtır ?

Efenim eurobond yatırımı olarak hazine’nin yani Türkiye Cumhuriyeti devletinin tahvillerinden alırsanız devlet baboş siz ona güvendiğiniz ve borç verdiğiniz için stopaj kesmez yani faiz kazancınızdan vergi almaz.

Eğer Türkiye’de şirketlerin ya da bankaların ihraç ettiği eurobond yatırımı yaparsanız  vadesine göre stopaj alır.

Eurobond Alım Satım Kazancı

Diyelim ki eurobond yatırımı yaptınız ve bir süre sonra sıkılıp satmaya karar verdiniz. Ama o da ne? Aldığınız fiyat sattığınız fiyattan daha düşük ve kar etmişsiniz. Ya sen kimsin kar ediyorsun. O kardan devlete nasıl vergi vermiyorsun.

İşte devlet bu alım satım kazancından vergi keser. Burada vergi oranları kazancınıza göre değişir.

Yine unutulmamalıdır ki hazine tarafından ihraç edilen fonların alım satımından kaynaklı kardan stopaj almaz devlet.

Özetle bu vergi oranlarıyla devletin yurt içinde sadece ben döviz borçlanırım üleyn dediğini görüyorsunuz. Öteki türlü kesiyor vergiyi.

Ancak siz yine de bu kadar vergi oranına rağmen “kardeş ben vergisiz hava sahasında yaşayamam, vergi benim yaşam tarzım, vergi ödemeden duramıyorum, oyhş orama da vergi burama da vergi”  diyorsanız unutmamanız gereken konulardan birisi de özel sektöe eurobond alım satımından kaynaklanan kazancınızı beyan etmeniz gerekir. Yatırı yapacağım derken vergi kaçakçısı olmayın hanımlar beyler.

Eurobond Yatırım Fonu Nedir?

Fonlarla alakalı detaylı bilgiye yatırım fonu yazımdan ulaşabilirsiniz. O yazıda fonlara ilişkin arayıp da bulamayacağınız tek şey belanız. Hayır belanızı da ayarlarım da orada özgürlüğü size bırakıyorum.

Eurobond yatırım fonu esasen ben minimum alım tutarıyla uğraşmayayım, efenime söyleyim vergisi aldısı cartı curtu beni boğar aga diyenler için icat edilmiş bir tasarruf aracı.

Ayrıca eurobond yatırım fonundan ayrıca %10 civarı
stopaj yani gelir vergisi tahsil eder devlet. Haberiniz olsun.

Gelelim eurubond yatırım fonu nun kim için uygun olduğuna. Efenim normalde özel sektör eurobond u minimum alım tutarı 200 bin euro/dolar filandır. Bu kadar parası olmayanlar için bu eurobond yatırım fonu faydalıdır.

Eurobond Fiyatı Neye Göre Değişir?

Uzatmaya gerek yok CDS esastır eurobond fiyatı için. Diğer etkileyen de vadedir. Her borç ya da kredi de olduğu üzere vade uzadıkça belirsizlik artar ve belirsizlik arttıkça faiz oranı yani sizin eurobond yatırımı yaparken ki kazancınız artar. Ancak risk burada belirsizliktir.

CDS ise daha kısa vadeli tavsiye etmeyeceğim eurobond tradeleri için daha belirleyicidir.

Eurobond Yatırımı Stratejisi

Piyasadaki genel algı dolar ya da euro değeri arttığında eurobondun fiyatının düştüğüdür. Bunu da ezberlemenize gerek yok. Mantığı şudur: eğer dolar değer kazanıyorsa piyasada dolar miktarı azalmış demektir. Miktarı azalan şeyin fiyatı düşer. Tahvillerin fiyatı da tahvilin faizidir.

Yani dolar değeri arttığında eurobond faizi düşer. Siz ucuza almış olursunuz. Ancak eurobond aldığınız gün dolar alırsanız evet piyasadaki en yüksek faizi alırsınız. Ancak kurdan zarar edersiniz. Sizin eurobond yatırımı için izleyebileceğiniz en iyi yöntem ucuzken doları toplayıp Türkiye risk primi maksimuma yaklaşınca parayı eurobonda basmaktır.

Bir de bilmeniz gereken bir diğer husus eurobond vadesi uzadıkça fiyatının yani faizinin oynaklığı artar. O yüzden çok uzun vadeli (30 yıl vs) eurobond trade etmek biraz popo ister. Hoş trade ile para kazanmak genelde popo ister.

Eurobond yatırımı yaparken dikkat etmeniz gereken hususlardan birisi ne maksatla yatırım yaptığınızdır. Eğer eurobond yatırımı nı trade için yani al sattan para kazanmak için yapıyorsanız faizi esas yani eurobond fiyatını esas alınız.

Ancak benim gibi nakit gelsin param da yerli para birimine karşı değerimini korusun diyorsanız bu sefer kupon ödeme oranlarına bakınız. Özellikle kamunun çok borç bulamadığı  dönemlerde ihraç ettiği eurobond faizi yüksektir. Bunları takip edip nakit getirisi için asılabilirsiniz.

Kalan kısımlar tahvil ile aynıdır.Kupon ödemesi, ısın kodu detayları, kirli fiyat/temiz fiyat… Bunun için tahvil yazımı ziyaret edin.

Mevduat Mı Eurobond Yatırımı Mı?

Eurobond yatırımı için dönemler vardır. Eğer faizlerin düşme beklentisi var ise piyasadaki eurobondlar gelecekte pahalanacağından almanız ve ilerleyen zamanda trade etmeniz iyidir.

Ancak ilerleyen vadede (ilerleyen vade derken 30 yıla kadar yolu var) FED ya da ECB’nin faizleri düşüreceğini düşünüyorsanız  almayın eurobond filan. Gidin repo ya da mevduat bağlayın.

Eurobond Yatırımı Riski Nedir?

Hiç tatava yapmaya gerek yok direk faizin artması ve sizin elinizdeki tahvilin elinizde patlaması olayıdır. Yine bir diğer risk ise kurda yaşanan değer kaybıdır. Bu kadar dolar sorunu yaşanan bir ülkede eğer siz doların düştüğü bir dönemde eurobond sattıysanız kusura bakmayın o sizin abdestsizliğiniz. Onu değiştiremezsiniz ona yapacak bir şey yok.

Son olarak şunu da ekleyip bitirelim artık. Eurobond yatırımı nın en kötü yanı bileşik faiz olmamasıdır. Yani bir nakit akımı sağlar ancak siz o nakit akımını geri yatırmaz iseniz dünyanın 8. harikası olan bileşik faizden faydalanamazsınız.

Bazı Kavramlar

Yazımızın bu kısmında ortamlarda eurubond yatırımı yapıyom ben diye gezerken size sorduklarında patlamamanız için bilmeniz gereken havalı finans kavramlarını anlatacağım. Bu iyiliğimi de unutmayın. Adam olun.

Bulldog Bond Nedir ?

Türk hazinesinin İngiltere de ihraç ettiği sterlin cinsinden eurobondun finans barlardaki adıdır.

Yankee Bond Nedir ?

Türk hazinesinin ABD de ihraç ettiği dolar cinsinden eurobondun finans barlardaki adıdır.

Samurai Bond Nedir ?

Türk hazinesinin Japonyada  ihraç ettiği yen cinsinden eurobondun finans barlardaki adıdır.

Dragon Bond Nedir ?

Türk hazinesinin Japonya hariç uzak doğu memleketlerinde ihraç ettiği dolar cinsinden eurobondun finans barlardaki adıdır.

Matilda Bond Nedir ?

Türk hazinesinin Avustralya da  ihraç ettiği Avustralya doları cinsinden eurobondun finans barlardaki adıdır.


*Türk hazinesinin derken tüm uluslararası piyasalarda aynı anlamdadır. Türk hazinesi ibaresini o ülke dışından bir ülkenin hazinesi olarak değiştirebilirsiniz.

Arjantin Tahvilinin Faizi Çok Yüksek Onu Nasıl Alırım?

Bilindiği üzere dünyadaki ülkeler farklı farklı faiz oranları uygulamaktalar. Bazı ülkelerin durumu kötüleşince piyasalarında durum daha da kötüye gitmesin diye yerli para birimlerinin faizlerini arttırmaktalar. Daha sonra bu yüksek faizlerden de tahvil ihracı yapmaktalar. Siz de acar bir yatırımcı olarak her ne kadar moratoryum (yani ülkenin batarak tahvili ödememek istemesi)olasılığı olsa da bu riski üstlenip yatırım yapmak istiyorsunuz.

Bunu maalesef yerli tahviller gibi banka hesabınızdan ya da herhangi bir yatırım firmasının hesabından alamazsınız. Bunu ancak Forex üzerinden alabilirsiniz. Ancak bu noktada mutlaka ama mutlaka Forex Yatırımı yazımı ve Forex Yatırımı Neden Kaybetmek Zorundayız yazımı okuyunuz ve riskliliğini ölçüp ona göre işlem yapınız.

Efenim eurobond yatırımı nasıl yapılır yazımızın sonuna geldik. Esen kalın. 

yatirimkurusu

7 yıldır finans sektöründe denetçi, İngilizce biliyor, bir kızı var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu