Finans

Ticari Kredi Çeşitleri Nelerdir ?

Gelelim bankaların ve müşterilerin biraz daha akıllarının karıştığı, ürünlerin coştuğu aşamaya. Yani ticari kredi çeşitleri nelerdir meselesine. Ticari kredi çeşitleri nelerdir yazımızda ticari kredi çeşitleri nelerdir den başlayıp, bankalar ticari kredi verirken nelere dikkat ediyor, ticari kredi kararlarında nelere bakıyor gibi konulara gireceğiz. Konulara girmeden şunları söyleyelim. Hiçbir banka hiç bir müşterisine kredi vermek zorunda değil. Her bankanın dönem dönem farklı risk algısı ve bu kapsamda farklı uygulaması oluyor.

ticari-kredi-kredi-cesitleri-nelerdir

Yani bu yazıyı kaynak gösterip niye vermiyorsunuz diye bankacılara çullanmayın. Zaten biraz okursanız bankadaki elemanların çok fazla müdahil olabileceği bir süreç de bulunmuyor.

Bu hususla birlikte ilgisi olanların muhakkak ticari kredi nasıl alınır ve ticari kredi çekerken dikkat edilmesi gereken hususlar yazılarımı okumalarını da tavsiye ederim.

Ticari Kredi Nedir?

Bankalar Nasıl Para Kazanır yazımda biraz konuya girmiştim. Pamukbank yazısında da Pamukbank’ın müşterileri arasında bireysel / kobi bankacılığı ayrıma giden ilk banka olduğunu izah etmiştim. Bu bir moda olarak başladı. Aslında Gelişmiş Ülkelerde çok daha evvel uygulanan yöntem sonra bütün GOÜ’lere sıçradı ve finansal devrim bir sonraki aşamasına girdi. Konuyu çok uzatmayayım. Bahsettiğim şey bankaların müşterilerini bireysel yani ücretli çalışanlar ve ticari yani esnaf ve türevi olarak sınıflandırması meselesidir. Bu uygulama kendi içerisinde derinleşir bu arada. Her banka elindeki verilere göre sizi sınıflandırır. Mesela maaşlıysan bireysel der, ama onun için de de ayrıca bir ayrıma gider. Zengin bireysel, orta gelirli bireysel fakir bireysel gibi düşünün.

Ticari Kredi İçin İstenen Belgeler Nelerdir ?

Ticari kredi vermeden önce de bankalar sizden belgeler ister. Bunu sizi tanımak ve sınıflandırmak için yapar. Sınıflandırmaları genelde mal varlığı , bilançonuza ya da gelir tablonuza) göre yapılır. Bu sınıflandırmaya göre de çalışma koşullarınız belirlenir.

ticari-kredi-cesitleri

Yani bankacı sizden vergi levhanızı ve muhasebecinizden evraklarınızı istediğinde triplere girmeyin. Böyle tipleri görüyorum acayip kuruluyorum. Ulan sanki adamın anasının nikah belgesini istedik. Bir sürü kanunu var bu işlerin. Banka işi dışında kullanamaz, bilgilerin sızdırılması halinde de bir sürü cezai müeyyidesi var bu işlerin. Bunların detaylarını KVKK (kişisel verilerin korunması kanunu) ‘den okuyabilirsiniz.

Bunun dışında bankacılar sizden eşinize,kendinize,çorunuza çocuğuna ait gayrimenkul bilgilerini, taşıt bilgilerini ister. Bunun da sebebi sizi doğru sınıflandırabilmektir. Çok tatava yapmayın. Adamların da işini zorlaştırmayın verin geçin. Kimse sizin malınızı siz noterde/tapuda imzalamadıkça alamaz. Gereksiz pimpirikli olmayın.

Ticari Kredi Çeşitleri Nelerdir ?

Ticari kredi türlerini ilk olarak nakit olarak verilen krediler ile nakit olmayan krediler (gayrinakit) olarak sınıflandırabiliriz. İlk ayırımı bu noktada yapmak mantıklıdır.

ticari-kredi-turleri

Nakit olarak verilen kredileri anlatmak için gayri nakit kredileri anlatalım. Gayrinakit krediler dışında kalan krediler nakittir. Gayrinakit krediler bir taahhüt içerir ve size nakit olarak para teslim edilmez. Bundan kalan ticari krediler nakit kredilerdir.

Nakit Krediler Nelerdir?

Nakit kredileri temel olarak sınıflandırırsak:

  • rotatif (bch),
  • spot,
  • taksitli,
  • kmh,
  • işletme kredi kartı,
  • iskonto (çek kredisi),
  • taşıt/makine kredisi,
  • iş yeri kredisi şeklinde sınıflandırılabilir.

Bunun dışında verilen para birimine göre TL krediler ve döviz kredileri olarak sınıflandırabiliriz ama döviz kredileri kullanımı çok kısıtlandığından ve dövize endeksli krediler yasaklandığından sanırım detaya girmeye gerek yok.

Rotatif (BCH) Kredisi

Ticari kredi çeşitleri nelerdir sorusunda en çok merak edilen ve en çok kullanılan kredi tipi rotatiftir. Rotatif ya da BCH kredisi ( BCH’ın açılımı borçlu cari hesaptır, TTK’da yer alan Cari Hesap’tan gelir.) kredinin çekildiği tarihten itibaren tek bir kontrat üzerinden kullanılabilen, bu kontratın kullanım tarihinden itibaren 3 ay da bir faiz işleyen (31 Mart, 30 Haziran, 31 Eylül, 31 Aralık), bu faiz ödeme tarihlerinde ana para ödemesi yapmak zorunda olmadığınız, ancak faizi ödemek zorunda olduğunuz kredi türüdür.

rotatif-kredi

Rotatif kredide anapara ödemesi vade sonunda genelde 1 yıl sonra yapılır.

Bu kredinin en önemli özelliği faiz oranının değişken olması ve bankanın bunu istediği gibi değiştirebiliyor olmasıdır. Yani ciddi bir faiz riski içerir ki bunun için Firmalarda Faiz Riski Yönetimi diye ayrı bir yazı yazmışız. Öyle esaslı mesele anlayacağınız.

Türkiye’deki bankalar müşterilerini kaybetmemek ve ilişkileri sağlam tutmak için piyasadaki genel faiz oranları indiği zaman hemen rotatif kredilerin de faiz oranlarını indirir. Özetle rotatif kredinin faizi değişkendir. Banka faiz değişikliklerini size bildirir. Onaylamak istemiyorsanız borcunuzu ana parası ile birlikte kapatmanız gerekmektedir.

Rotatif Kredi Faiz Hesabı Örneği

Bir örnekle devam edelim. Yılbaşında yani 1 Ocak’ta yılbaşı gecesi partisinin borcunu ödemek için (böyle şeyler yapmayın tabi, paranız varsa eğlenin, keyfin veresiyesi olmaz) 100.000 TL kredi çektiniz, rotatif, 4 dönem faiz ödemeli, kontrat imzalanırken faiz oranı %10.

31 Mart’ta faiz ödemeniz gerekir. 100.000 TL yıllık %10 faizi 10.000 TL’dir. Bunu 4’e bölün, çünkü siz krediyi çektikten sonra 3 ay geçti. yaklaşık 3.300 TL. Buna BSMV ve KKDF ekleyeceksiniz. 3.500 TL bankaya yatırmanız gerekir. Yoksa ulusal anlamda tutulan kredi kayıtlarında tahakkuk kaydınız oluşur ve bu sizin için çok kötü bir şeydir. Özetle kredi puanınızı ciddi düşürür. Hangi bankaya gitseniz bu gecikmeyi sorarlar ve bu adam edimlerini yerine getirmiyor diye bir düşünce oluşur.

Bunu ödediniz, 30 haziran geldi, yine aynı 3.300 TL + BSMV +KKDF ödediniz. 3. çeyrekde aynı şekilde, yıl sonunda 103.300 TL ödemeniz gerekir. Çünkü krediyi kapatmanız lazım. Kapatamazsanız karizmayı fena çizdirirsiniz.

Rotatif krediyi erken kapatırsanız erken kapama komisyonu ödemezsiniz. Bu arada krediyi verirken her banka kredi kullandırım ücreti diye bir şeyler alır. Almayanı görmedim.

Rotatif Kredi Kimin İçin Uygun?

Rotatif kredi en az 3 ayda bir eline nakit geçen firmalar için uygundur. Eğer 3 ayda bir elinize düzenli olarak nakit geçmiyorsa geçmiş olsun,3 vakte kadar likidite krizi, sonra da iflas bayrağı gelir.

rotatif-kredi-2

Bu arada bu rotatife dikkat edin. Kredilerde düzenli olarak faiz alınması nedeniyle bankacılar bu krediyi çok sever ve sürekli buna yönlendirir ama herkese uygun değildir bu kredi. Bir misalden devam edelim. Adam inşaatçı. İnşaat yapıp satıyor. Adamın bir inşaatı bitirmesi minimum 9 ay , o da en iyi ihtimalle, sattı etti 1 seneyi bulur. Abi gidiyor rotatif kredi çekiyor. Ya abicim 3 ayda bir faiz ödeyeceksin sen niye bunu çekiyorsun. Bankacı bunun dışında bir şey söylemedi. Ulan sor, sana söyler zaten adam. Velhasıl dikkatli kullanılması gereken kredidir. Kredi çekiyorum diye şirketinizden olmayın.

Spot Kredi

Spot kredi faiz riskini sevmeyen ve eline yıl içerisinde daha az nakit geçen kişiler içindir. Mesela inşaatçılar için birebirdir. Bu kredi türünde yılın başında (misalen yani) krediyi çekersiniz, 100.000 TL , %10 faizden. Bankayla anlaşmanız şudur. 1 sene sonra gel bilader 110.000 TL + BSMV +KKDF getir kredini kapat. Bankacı seni ne ara dönemde faiz öde abi diye arar, ne cart curt telefonların çalar, uğraşmazsın yani. Özellikle inşaatçılar için önerebileceğim kredi türü budur.

Faiz değişimi de olmaz rotatif gibi. Kontratı neyden imzaladıysan sene sonu faizi odur. Ha indirim zamanı indirimden faydalanamazsın ama faizler fırladığı zaman da senin faizin değişmez. Aynı devam eder.

Bankacılıkta genel teamül ve mantıklı olan bu kredilerin faiz oranının rotatife göre 100 bps (%1) daha fazla olmasıdır. Çünkü bankaların kaynaklarının faiz oranları arttığında hiç değiştiremeyeceğinden kendini böyle garantiye alır.

Spot kredide de ilk kullanımda kullandırım ücreti veya adı herneyse alır banka. Bunda erken kapatırsanız komisyon ödüyorsunuz ki sanırım son düzenleme ile %1 civarı komisyon ödeniyor.

Taksitli Kredi

Taksitli kredi dediğimiz şey, bildiğiniz taksitli kredidir 🙂 Ticari kredi uygulamasında taksit aralıkları biraz daha esnek olabilmektedir. Yani ayda bir, üç ayda bir, altı ayda bir filan… Yine değişken faiz yoktur. Faiz riskine girmezsin yani. BSMV’si KKDF’si aynı sistematik devam eder. Kredi vadeniz uzadıkça faiz oranı artar bunu da ekleyelim. Çünkü bilinmezlik artar. Risk artar.

Bu krediyi çekenlere de tavsiyem düzenli minimum nakit getirisi olanların girmesi gerektiği. Yani banka bana kredi veriyor diye yapıştırıp çekmeyin şu krediyi. Banka yanlış hesaplayabilir. Ödeme gücünü en iyi hesaplayacak kişi sensin sonuçta. Boş yere kredi sicilinize zarar vermeyin.

Erken öderseniz bunda da erken kapama komisyonu alınır. Kredi taksit ödeme tablosu nasıl yapılıyor vs. diye merak edenler kredi faizi nasıl hesaplanır yazımı okuyabilirler.

KMH (Kredili Mevduat Hesabı)

KMH ya da kredili mevduat hesabı, bazı bankalarda avans hesabı bir sürü farklı adı var. Temel olarak günübirlik nakit ihtiyaçları karşılamak içindir. Bir limit tanımlanır. Diyelim ki 100.000 TL. Artık o dönem faiz ne ise o işler. Ancak kullanmadığınız müddetçe işlemez ve faiz hesabı günlük çalışır. Yani Bir günlüğüne 100.000 TL kullansanız 100.000 TL’nin bir günlük faizi işler. Ertesi gün kapatırsanız başka da faiz işlemez.

karsit-yatirim-stratejisi-sermaye-gucu

BSMV KKDF aynen bunda da alınır.

KMH’ta faiz tahakkuk etmesi/işlemesi diye bir şey vardır. Rotatif kredi gibi düşünün. Yani ben bu KMH’ı kullanayım 1 yıl üstüne yatayım hikayesi olmaz. 3 ayda bir bunda da faiz tahakkuk tutarını ödemezseniz siciliniz bozulur haberiniz olsun.

Benim bu KMH ürünü için temel tavsiyem otomatik ödeme talimatlarınızı, fatura v.b. ödemelerini ve kredi ödemelerinizi, çek ödemelerinizi KMH ürününün tanındığı hesabınıza otomatik ödeme talimatı vermeniz. Bu sayede hem ödemeleri tek tek takip etmekten kurtulursunuz hem de gecikmeye düşme riskinden. Bankacılık sektörünün kullanıma sunduğu en iyi ürünlerden biridir bu.

Ancak şunu söyleyelim normal kredi kartlarına göre KMH’ların faizi normal kredi kartlarına göre yüksektir. Rotatiften de spottan da yüksektir ve faiz artarsa bankalar faizi arttırır.

İşletme Kredi Kartı

Bu ürün normal bildiğiniz şahsi kredi kartlarının şirket versiyonudur. Normal kredi kartlarında olduğu gibi burada da bir limit tanımlanır. Nakit çekme imkanınız vardır ama limitlidir. tüm limiti nakit çekemezsiniz. Yine faizi KMH faizi ile aynıdır ve değişkendir. Faizi de TCMB belirler. (KMH’ı da öyle)

isletme-kredi-karti

Taksitli alışveriş yapabilirsiniz. Puan kazandırmaz. Tıpkı normal kredi kartlarında olduğu gibi asgari ödeme tutarını 3 ay boyunca ödemezseniz takibe düşersiniz. 1 ay geciktirirseniz siciliniz bozulur.

Otomatik ödeme talimatını buna da verebilirsiniz ama sadece faturalar için. Çek için veremezsiniz.

BSMV KKDf aynı devam eder. Komisyon yoktur ama yıllık kart ücreti vardır. Zaman zaman bankalar taksit erteleme, faizsiz taksitlendirme, faizli taksitlendirme gibi uygulamalar çıkarır. Bunlardan faydalanırsınız.

İskonto Kredisi (çek-senet kredisi)

Bu ise müşterilerin yani alış veriş içerisinde olduğunuz müşterilerin sizlere verdiği çek ve senetlerin kırdırıldığı kredi tipidir. Ancak bu ürün tipini istediğinizi bankaya söylemeniz ve bankanın size bu üründen limit açması gerekir. Bu kısım önemlidir. Genelde atlanır. Böyle bir işlem yapacaksanız önden bankacınıza söyleyin mutlaka.

iskonto-kredisi-senet

Çeki ya da senedi bankaya verirsiniz. Banka bu çek ya da senedin krediye uygun olup olmadığını size söyler. Bunun için çekin ya da senedin istihbaratını yaparlar. Bir sürü yöntemleri vardır. Çeki yazan yani ön yüzünde imzası olan adamın araştırması yapılır. Çünkü birincil sorumlu odur. Çekin arkasındaki ciro (yani imza sayısı) arttıkça çekin güvenilirliği artar. Bankalar bunu da göz önüne alsa da ilk baktıkları keşidecileridir. Yani ön sayfadaki imzadır.

Bu kredi ürünü için banka çek/senet tutarından faizi peşinen düşer. BSMV’sini KKDF’sini devlete vermek üzere alır. Bazıları komisyon alıyor bazıları almıyor. Siz toplam maliyeti öğrenmek için bunu bankacınıza sorun. Yani ne kadar faiz oranı, ne kadar komisyon alıyor. Bunun toplamını çek tutarına bölerseniz maliyetinizi öğrenirsiniz.

Bu kredi türünün avantajı direk ayrı bir teminat aramadan ticaretinizi finanse etmesidir. Yani kredinizin teminatı bankaya verdiğiniz çek senettir. Onun üstüne bir şey istemezler.

Bu arada şunu da ekleyelim, eğer elinizdeki çekin/senetin tutarı çok yüksek tutardaysa (bu tutar bankaya göre değişir) banka sizden o firma ile ticaret ilişkisini gösteren faturayı ya da muhasebe kayıtlarını göstermenizi isteyebilir. Böyle bir talep gelirse şaşırmayın.

Peki çekli ve senetli işlemlerde faktoring mi yapayım bankadan iskonto kredisi mi kullanayım diyorsanız muhakkak Banka mı Faktoring mi yazımı okuyunuz.

Taşıt/Makine Kredisi

Taşıt/Makine kredisi ise işletmenizde kullandığınız yani kendi şahsınız üzerine değil firmaya tescil ettirdiğiniz , iş makinesi ya da taşıtları finanse etmek isterseniz bu krediler vasıtasıyla yardımcı olunur. Vadeleri oldukça uzundur. Avantajı teminatlarının direk makinenin ya da taşıtın kendisi olmasıdır. Yani ekstra bir teminat talebi olmaz.

makine-kredisi

Bankanın kredi politikasına göre makinenin ya da taşıtın fatura ederinin %75 ila %85 arasında finansman sağlanır. Burada fatura bedeli esas olmak üzere her banka makinenin emsal değerini de tespit ettirir. O yüzden yüksek fatura kestirip bankayı tokatlamaya çalışmayın.

Taşıtların ya da makinenin sigortalarını kredi çektiğiniz banka yapmak ister. Bu sigorta primlerini de kontrol edin. En azından başka bir firmadan fiyat alın. Buradan gol yemeyin.

Daha detaylı okuma için taşıt kredisi yazımı okuyabilirsiniz.

İşyeri Kredisi

İşyeri kredisi de Bankalar Nasıl Para Kazanır yazımda anlattığım ile aynıdır. Yine %75%85 arası bir finansman olur. Ancak burada aldığınız değerden ziyade esas alınan şey ekspertiz raporudur.

BSMV ve KKDF ödersiniz. Kredinin teminatı aldığınız iş yeridir. Banka muhtemelen iş yerinin sigortasının kendilerince yapılmasını ister. Bunu da kontrol edin mutlaka.Yani sigorta primi için bir kaç firmadan fiyat almanız sizin yararınıza olacaktır.

Siz bu konuya ilişkin muhakkak iş yeri yatırımı yazımı bir okuyun. Size fikir verecektir.

Yatırım Kredileri

Yatırım kredileri değerlendirilmesi anlamında teknik personel gerektirdiğinden normal bankacılar tarafından da değil daha teknik elemanlar tarafından hazırlanmaktadır. Dolayısıyla bu krediye başvurduysanız sağı solu hiç zorlamayın direk kendinizi bu teknik elemanların kucağına bırakın. Onlar sizden daha güzel rapor çıkarır, yatırımı değerlendirir, kaç sene içinde geri ödeyeceğinizi filan hesaplar.

yatirim-kredisi

Ne ürün varsa bu adamlara yaptırın, üçe beşe bakmayın. Bankacılığın gerçekten bankacılık olarak yapılığı bir alandır bu kısım. Ciddi bir yatırım danışmanlığı da içerir.

Nakit Olmayan Krediler

Ticari kredi çeşitleri nelerdir yazımızın nakit olan kısmını bitirdik ve şimdi nakit olmayan kısma geçiyoruz. Nakit olmayan kredileri çek, teminat mektubu, referans mektubu ve akreditif olarak sıralayabiliriz. Bunları anlatalım.

Çek Karnesi

Çek karnesinde banka size belirli bir yaprak adedi teslim eder. Bu yaprakların üzerine istediğiniz tutarı yazabilirsiniz. Karşıdaki kişi de size güveniyorsa bunu alır. Çek üzerine yazdığınız tutardan bizzat siz sorumlusunuzdur. Eğer çekin üzerine kendi elinizle yazdığınız tarihte ödeme yapmazsanız sicilinizi bozarsınız ve uzunca bir süre kredi alamayabilirsiniz.

cek-karnesi

Yeni çek karnelerinde barkod bulunur. Bu barkodlar çekin gerçek olup olmadığının anlaşılmasını sağlar. Eskiden sahte çekler dolanırdı. Şimdi bu barkod ile sahte çek adedi azalmaya başladı.

Yine devletin sağladığı Findeks hizmeti kapsamında ücretini vermek suretiyle size çek veren kişilerin ödeme performansını görebileceğiniz bir sistem mevcut. İnsanlar bunu çok tercih etmiyor ama parasının hakkını veren nadir hizmetlerden biridir bu findeks meselesi. Normal ticari hayatınızda çok işe yarar.

Bu çeki ödemezseniz banka yasal çek tutarını ödemek zorundadır. Çekin esprisi aslında budur. Bu tutar 2020 yılı itibariyle 2.125 TL. Bu tutar dönem dönem değişiyor. Bu şu demek. Çekin üstüne ne yazdığın karşı tarafı ilgilendirir. Banka olarak ben senin sorumluluğuna 2.125 TL’den giderim.

Ama tabi banka bunu diyor ama çeki verdiğiniz tarafın eli armut toplamaz o da çekin üstündeki tamam tutardan sorumluluğunuza gider.

Sonuç olarak çekinizi ödeyin. Türkiye’de önemli bir itibar sağlar. Bunun dışında çek yaprakları için banka sizden cüzi bir ücret talep eder. Buna da çok tatava yapmayın. Öyle aman aman bir fiyat farkı da olmaz bankalar arasında.

Teminat Mektubu

Ticari kredi çeşitleri nelerdir meselesinde çok kullanılan kredi türlerinden biri de teminat mektubudur. Teminat mektubu dediğimiz şey kokulu zarflı filan yollanmıyor. Bildiğin tek sayfa, üstünde bankanın amblemi filan olur. İçeriği de şöyle bir şeydir. “…nedeniyle ABC firmasının QWE kurumuna/firmasına 10.000 TL yükümlülüğü var. Eğer ABC firması (bu sizin firma oluyor) yükümlülüklerini yerine getirmezse ben banka olarak bunu öderim”

teminat-mektubu

Nakit olmamasının nedeninin anlamışsınızdır. Genelde kamu ya da başka bir kurumun açtığı ihalelerde, bazı ana firmaların mal alımlarında, bazı bayiiliklerde, KDV iade sürecinde, Gümrük müdürlüklerine, icra dairelerinde, mahkemelerde filan lazım olabiliyor bu mektup.

Zaten ticaret sürecinde karşı taraf talep eder.

Teminat mektubundan komisyon alır bankalar. Bunun oranları konusunda pazarlık yapın mutlaka. Başka da bir masrafı yoktur.

Referans Mektubu

Referans mektubu nadir olsa da işe yarar. Bazen ihaleye girdiğiniz kurumlar, ya da firma artık her neyse kardeş sen şu çalıştığın bankalardan bir referans mektubu getir der. Üstünde de işte bu adamın şu kadar kredi limiti var gibi böyle hiç bir yükümlülük yaratmayan bir şey yazar. Bankalar bundan da ücret komisyon alırlar.

Akreditif

Akreditif dış ticaret yapıyorsanız işe yarar. İthalat yapıyorsanız bana akreditifle bana para gönderin diyebilir karşı taraf. İhracat işinde ise siz ihracat yapıyorsanız siz alacağınızı güvence altına almak için istersiniz. Akreditif aslında temel olarak ödeme güvencesini sağlayan bir sistematiktir.

akreditif

Örnekle anlatalım iyice otursun. Çin’den Müslüm Baba heykeli (yazının devamında babalar denilecek) sipariş ettik. Adamlar da bize akreditifle ödeme yapın dedi. Biz bankaya gittik dedik bankacı durum bu bu. Bankacı size bir limit tanımlar. Sonra sizden işlemi de içeren yazılı bir talimat alır. Bu yazılı talimatla birlikte muhtemelen proforma fatura, anlaşma koşulları vs. hepsini isterler sizden. Bu talimata göre de bir metin hazırlayıp karşı tarafın bankasına gönderir. (buna swift mesajı denir) Çin’deki eleman bunu görünce imalata başlar, babaları gemiye yükler, banka aracılığıyla da belgeleri gönderir. Bu belgelere de vesaik denir. Eğer Çin’deki eleman bunları göndermezse sen babaları gümrükten çekemezsin. Eğer sen malı çekip borcunu vakti zamanında ödemezsen banka senin yerine ödemeyi yapar. Akreditif tam olarak bir garantidir aslında.

Bu akreditifte amir banka, lehdar banka vs. vs. detaylı girmiyorum bir sürü sitede yazıyor bunlar. Temel mantık budur ama.

Şimdi bu akreditif sizin işinizin temeli olduğu için bunun ücretlerini ödeyeceksiniz. Bankayla önden konuşup anlaşın ama bu akreditif masrafları hakkında. Yoksa çakarlar size. Çünkü yok mesaj masrafı, yok düzeltme masrafı, vay akreditif açtım masrafı, vadesinde ödedim masrafı. Hoplatırlar dikkat edin.

Evet, ticari kredi çeşitleri nelerdir yazımızın sonuna geldik efenim. Esen kalın.

yatirimkurusu

10 yıldır finans sektöründe denetçi, İngilizce biliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: İçeriklerin kopyalanması engellenmiştir.